Paroubek: Nucená správa ve VZP může skončit do tří týdnů

Premiér Jiří Paroubek včera zhodnotil působení ministra zdravotnictví Davida Ratha ve funkci. Ocenil zejména jeho razantnost, se kterou přistoupil k řešení problémů ve zdravotnictví…

„Nejhorší chvíle ve zdravotnictví jsou za námi,“ uvedl premiér. „Nám nejde o razantní reformu, ale o postupné vylepšování systému. Připravili a realizovali jsme kroky, které vedou ke stabilizaci resortu.“

Uvedl, že nucená zpráva nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která byla nezbytná, by mohla skončit do dvou až tří týdnů. „Nechceme ji prodlužovat. Pokud bude vytvořen a přijat zdravotně pojistný plán VZP bez ducha ředitelky Musílkové, to znamená, že z výdajových částí zmizí některé neracionální výdaje, nucená správa skončí. Pokud takový plán nebude, nucená správa bude pokračovat,“ prohlásil.

Na dotaz Práva pak ministr zdravotnictví David Rath upřesnil, že ze zdravotního plánu by se například neměly financovat internetové zdravotní knížky (IZIP) v takové podobě jako dosud. Jak jsme již dříve uvedli, jde o to, že VZP hradila desítky milionů korun soukromé firmě europoslance za ODS Miroslav Ouzkého. V ní dříve byl i další poslanec za ODS, Milan Cabrnoch.

Ze zdravotního pojištění se již nemá v takovém rozsahu financovat ani akce Mořský koník, která stále VZP stamilióny. U moře se v jejím rámci léčily děti s ekzémem a astmatem. „Napříště to budou pouze ti s ekzémem, protože s astmatem je pro ně pobyt u moře nevhodný a lepší je v horách. To zajistíme v českých lázních,“ řekl ministr.

Premiér ocenil zdravotníky

Premiér řekl, že vláda si váží práce lékařů, lékárníků a všech zdravotníků. Dodal, že chce jednat se všemi kromě těch, kdo se pod záminkou péče o pacienta snaží omaximalizaci svých zisků a politizaci situace. „Budeme jednat s každým, kdo nám nepředkládá ultimativní a kádrové požadavky.“

Premiér dále uvedl, že „některé organizace, jejich představitelé, aniž by jednali se svou členskou základnou, jako například prezident stomatologů doktor Pekárek nebo prezident lékárníků doktor Chudoba, nebo místopředseda Sdružení praktických lékařů doktor Jelínek, trvají na tom, abych odvolal ministra zdravotnictví Davida Ratha. Já říkám:

tady už nejde o věcné problémy, ale akci politickou. Nás to nepřekvapuje, doktor Chudoba i doktor Pekárek vystoupili na sjezdu ODS, a pan Pekárek explicitně vyjádřil podporu ODS s tím, že se bude snažit získat podporu členů asociace i pacientů,“ uvedl premiér.

Ministerstvo začne platit dluhy za léky

Vicepremiér Bohuslav Sobotka i ministr Rath oznámili, že ministerstvo zdravotnictví začne distributorům splácet dluhy za léky, které u tří nejvíce zadlužených nemocnic dělají 400 miliónů. „Během několika týdnů bude k dispozici 280 miliónů korun a dalších sto miliónů, možná i víc, pak musí schválit rozpočtový výbor Sněmovny,“ řekl Rath.

Oznámil také, že jím dříve uvažovaný krok, další snížení marží za léky o dvě procenta, už do voleb neuskuteční. „Rok budeme sledovat, jak se situace po snížení marží z 32 na 29 procent vyvíjí,“ řekl Rath.

Tři nejvíce zadlužené nemocnice, pražská Bulovka, Thomayerova a brněnská U sv. Anny, už jsou od pondělka zásobovány distribuční firmou Pharmos a menší firmou Stilmed H. Pacienti se tedy nemusejí obávat, že budou bez léků.

Sobotka také řekl, že stát přidal VZP od počátku roku několik miliard za státní pojištěnce a další, pokud to schválí poslanci, přibudou od dubna. Premiér k tomu řekl, že pokud chtějí zdravotníci za této zlepšené a stabilizované situace demonstrovat 24. února na Staroměstském náměstí, nejde už jim ořešení věcných problémů, ale „v tuto chvíli o akci politickou“.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!