Paroubek probere s hejtmany a Emmerovou, jak dál s nemocnicemi

Další osud nemocnic bude tématem páteční schůzky premiéra Jiřího Paroubka s hejtmany a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Kraje počítají s privatizací většiny svých nemocnic, chtějí se tak zbavit jejich dluhů…

PRAHA –

Emmerová nemá v této chvíli žádné právní prostředky, jak jim v tom zabránit. Chce s nimi proto vyjednávat.

Ministryně přinese do Kramářovy vily paragrafové znění návrhu zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví. Poté by ho chtěla předložit vládě.

Plán sítě veřejných zdravotnických služeb je jedním z krátkodobých opatření, jimiž chce Emmerová stabilizovat zdravotnické finance.

„Nechceme si, a to je jeden ze stěžejních bodů zákona, vynucovat žádnou právní formu zřizovatele,“ řekla mluvčí ministerstva Jana Kocová.

Podle Emmerové by veřejnou službu neměla provozovat obchodní společnost za účelem podnikání a tvorby zisku. Ministryně předpokládá, že v síti bude asi 100

veřejných nemocnic, jedna na 100 tisíc obyvatel.

Většina krajů však již v privatizaci značně pokročila. Západočeši převedli všechny nemocnice kromě plzeňské fakultní do formy obchodní společnosti. Středočeši chtějí v průběhu dvou prázdninových měsíců privatizovat deset nemocnic.

Prezident České lékařské komory David Rath vyzval hejtmany, aby nemocnice neprivatizovali. Varoval, že to zhorší péči. Středočeský hejtman Petr Bendl Rathova varování odmítl.

ČTK

Paroubek probere s hejtmany a Emmerovou, jak dál s nemocnicemi
Ohodnoťte tento článek!