Paroubek: S lékárníky budu jednat, jen když skončí s ultimáty

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) je připraven jednat s lékárníky, ale jen pokud přestanou klást ultimativní požadavky. Odmítá si od nich nechat diktovat, kdo má, či nemá být ministrem zdravotnictví. „To bych přestal být premiérem, to bych byl třtinou ve větru se klátící,“ řekl premiér novinářům…

Praha – Akceptovat nehodlá ani požadavek lékárníků, aby se jednání neúčastnil ministr zdravotnictví David Rath.

Premiér zpochybnil postavení nespokojených lékárníků a dalších zdravotníků, kteří v únoru na pražském Staroměstském náměstí protestovali proti politice ministra Ratha. Paroubek prohlásil, že mezi pěti až sedmi tisíci účastníky tohoto shromáždění byla „řada japonských a německých turistů“ a také lidé, kteří se přišli do centra metropole podívat na hokejový zápas českého týmu na turínské olympiádě.

Lékárníci zavřeli 30. ledna na tři hodiny lékárny. Situace lékáren se podle nich zhoršila po lednovém snížení marže na léky, kvůli úhradové vyhlášce a omezení předepisování léků. V ohrožení se ocitla čtvrtina z 2200 lékáren, a to především menší na venkově, tvrdí lékárníci.

Na víkendovém sněmu se shodli, že jsou připraveni k dalším protestům, pokud by se situace dále zhoršovala. „Lékárníci na sněmu potvrdili, že jsou připraveni zavřít lékárny, že jsou připraveni demonstrovat,“ řekl prezident komory Lubomír Chudoba.

„Pan Chudoba by se měl vrátit na zem,“ reagoval dnes Paroubek. Vláda je podle něj připravena jednat s těmi lékárníky, kteří nekladou ultimativní požadavky. „Určitě najdeme cestu řešení, která bude rozumná pro malé lékárny, ale ne pro velkodistributory,“ dodal.

Představa, že by mohl s nespokojenými zdravotníky jednat bez Ratha, je podle něj absurdní. „To nemohl nikdo čekat ani z legrace,“ poznamenal Paroubek. I když Rath má stále jeho podporu, minulý týden jej kvůli klesajícím preferencím ČSSD vyzval, aby postupoval citlivěji.

Čt24.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

občan

Doporucuji nasim lekarnikum zacit prodavat cigarety, nejenom ze se jim zvednou trzby z prodeje cigaret, ale i následně z nemocích spojených s kouřením. Jde jim zcela jistě přeci o zisk postavený nad morálním rozměr.

Moravec

V roce 1948 stávkovali dělníci,dneska stávkují milionáři.To jsou ale paradoxy. Jen přijeďte do Prahy stávkovat, ať tu zase po dlouhé době uvidíme nějakej ten Mercedes, Jaguár, BMW!.

Mohamed

Nejsem sice volič ČSSD, ale tohle dělá Rath dobře!!!

Josef

Kdyby polovina lékáren padla, ostatní lékárníci by to jen přivítali,jen někdo musí říct,kteří.Jak je vidět všemohoucí neviditelná ruka trhu někomu nedá spát a raději se schovávají za zájmy nás,občanů.

Dr. Che

Když krachuje truhlář, instalatér nebo nějaký jiný řemeslník, to je TICHO!A jestli někdo zkrachoval kvůli třem procentům marže, tak to musel být zvlášť velký lempl a je to dobře. Prostě pojede do Egypta letos jenom jednou.A hory – jenom doma.Snad se s tím chudáci vyrovnají.

Václav Šeda

Na rozdíl od předchozích přispěvatelů se za svou identitu nestydím. Valnou většinu zveřejněných glos jsem v minulých dnech četl v diskuzích na seznam.cz a tam se páni autoři taky dovedně schovávali za nic neříkající nicky.

Pan premiér je tvrdý chlap a na svého konfidenta nedá dopustit. Ani nemůže, když mu tak bezmezně věří. On dobře ví, že musí najít takové vyjednávače, kteří přistoupí na nezměněné požadavky vlády, resp.ministra Ratha. Čeká na Jidáše.

Někteří se mu již nabídli.Pan premiér nepochopil, že na Staromáku nebyli zahraniční turisti, ale nespokojení zdravotníci i zástupci pacientů. Pan premiér dosud nepochopil, že podepsané petice představují svobodnou, ne vynucenou, vůli jeho potenciálních voličů. Problémy vytrvale s Rathem politizuje, a bude to dělat tak dlouho, až se to skutečně politikem stanou. Možná, že pak pochopí, že mohl mít desítky tisíc hlasů od občanů, kteří jsou již ze své podstaty sociálně, tedy

levicově orientovaní. Ještě je čas.

Donovana

Je úsměvné, jak pánům lékarníkům a soukromým zubařům jde najednou o obyčejného člověka. Na to jim snad náš národ nenaletí. To samé ODS, má teď plnou hubu starostí o obyčejné lidi. Jak dojemné, že? Kdyby nebylo před volbami, tak o ně ani nezavadí!!!

ekonom

Bydlím ve městě.Pomalu každá ulice má svoji lékárnu.Na vesnici lékárny chybějí.Zrušte 10 ve městě,a ty ostatní ať podporují apatiku na vesnici.Cesty léků jsou nám vzdálené.Podnik vyrobí lék za 100Kč.Velkoodběratel dá 21% navíc.Velkoprodejce dá také 21%.Lékárník dá opět 21%.Ejhle,co to je? Cena léku se vyšplhala z pouhých 100Kč-121Kč-146,40Kč-na 177Kč.Dejme tomu, že jsem to trochu přehnal.Zkrátka člověk zaplatí 50% navíc.Tomu se říká obchod.

Tomeček

Jednat se dá pouze se slušnými lidmi, se zloději a podvodníky ne.

Kosova

Souhlasím s tím, že jsem ještě v životě neviděla chudého lékárníka a že pravomoce na výdej léků by se mohla částečně přesunout i na lékaře (moje obvodní lékařka to už stejně dělá).

Rusek

lékárníci jsou vlastně anarchisti .. nerespektují vládu, která vzešla z demokratických voleb a tím zpochybńují pilíře, na kterých stojí moderní vyspělá společnost..

Radek Jung

Jsem volič ČSSD a nechápu proč Paroubek stále podporuje Ratha. Kvůli němu nám jasně klesají preference. Pokud to tak půjde dál, tak nás předběhne i KSČM.

Tesař Lubomír, PharmDr

Dialog ano, konfrontaci ne! Nepřipomíná Vám to něco?Jakeš, Štěpán také přece chtěli jednat, pouze sami určovali, s kým ano, s kým ne.Oni rozhodovali, co je dialog, co je konfrontace. Pan Paroubek naslouchá druhé straně, ale jen pokud s jejími názory souhlasí.

S lékárníky vůbec nejednal, než učinil rozhodnutí o marži.Spolu s Rathem, Sobotkou to před veřejností zdůvodnili lživými argumenty.Tento trend přetrvává, stačí si přečíst ten oranžový žvást, kde opět dělá z bílé černou.Lituji vedení naší komory, že s podobnými lidmi vůbec musí jednat.A pánům občan,Moravec, Mohamed, Josef, dr Che doporučuji, aby se vrátili na svůj mateřský server.

Dr.Ble

Jak vidno,i tady je patrné,že ve frontě na závist jsme stáli opravdu na prvním místě…

Dr. Pavel

Koukam, ze PR agentura socialni demokracie vydavajici se za obycejne obcany pracuje na 110%. Myslite si vazne, ze na webu ydravotnickych novin nekdo uveri Vasim blabolum o 3% marze?

Zamenovat marzi s obchodni prirazkou muzou jen absolutni diletanti /viz. nahore/. TA MARZE JE 11% a to uz kde koho, kdo splaci uver a snazi se udrzet v konkurenci zahranicnich retezcu prodavajicich temer pod cenou, muze polozit. K tomu vydej v ordinacich a za chvili tu mate lekaren min nez pred 89. Na venkove to tak je uz dnes.

RNDr. T.Mikušová

Já tedy nevím s jakými lékárníky chce premiér jednat. S těmi, kteří nemají žádné požadavky? Asi ano, ti skloní hlavu, vyposlechnou si jak fundovaně všechno ministerstvo zdravotnictví zařídí, jak ne trh, ale MZ se svými šílenými nápady zatočí s nadměrným počtem zbohatlých lékárníků.

Zatím ale nikdo z MZ neposkytl jednu jedinou, na skutečných faktech postavenou analýzu dnešní situace postavení lékáren. Proč se tak snaží ministr a jeho ochránce Paroubek svými kroky zlikvidovat profesní skupinu, která je připravena odborně přispět k debatě o úsporách v lékové politice a je k tomu bez výjimky i technicky dostatečně vybavena?

Jinou možnost nevidím, než že jde o vyšší zájem někoho, komu lékárníci jako fundovaní odborníci na cestě léku k pacientovi překáží, nebo jde o aroganci moci, kdy ani MZ ani vláda nemá zájem dostat do ruky správné údaje, případně když je i dostane, nevyhovuje jim s těmito fakty pracovat.

O co jednodušší je pomluvit bez důkazů a živit závist těch, kteří neměli tu odvahu pustit se do podnikání a závidí lékárníkům i nos mezi očima. Ano, jsou i mezi námi nepoctivci, kteří provozují lékárny ne kvůli seberealizaci a možnosti dobrou prací se slušně uživit, ale se záměrem zlikvidovat konkurenci i za cenu několikaletého dotování provozu z jiných aktivit.

A věřte, že těm zhoršení podmínek sice vadí také, ale budou to hlavně oni, kdo přežijí. Nechtěla bych ale být pacient, který si tam bude chodit pro radu. A nechtěla bych se dostat do rukou lékaře, který bude zainteresován farmaceutickými firmami na předepisování právě jejich preparátů, (těch, které vydává v ordinaci) bez ohledu na to, zda to pro mne jako pacienta bude vhodné nebo ne.

A taky bych asi nechtěla být odkázána na anonymní dodávky přes internet z virtuální lékárny – příklady ze světa mě nepřesvědčují o tom, že je zde zaručena bezpečnost a účinnost.

Těch nebezpečí, ukrytých v připravovaných zákonech je tolik, že by to bylo na další příspěvky. To ale ty, kteří o těchto zákonech rozhodují, zřejmě vůbec nezajímá.

Ondřej Veselý

ad ekonom

Bohužel jste mimo. Bylo by vhodné seznámit se s fakty a teprve pak psát. Jinak

to je poněkud trapné. Cena léku: Výrobce 100kc (výrobní cena), velkodistributor

+ lékárna 29 procent (z výrobní ceny)…to máme 129 kc. Stát 5 procent (dph). To

je 134 kc. Ekonome , kde je těch 50 procent ? Mimochodem před vládou CSSD bylo

DPH na léky 0 procent. Takže socani cenu léků zvedli. (a samozřejmě to svedli na

lékárníky).

ad Dr. Che

Už jste viděl instalatéra nebo truhláře za kterým přišli a řekli mu : “ Tak

pane, od zítřka o deset procent menší ceny ?“ Neviděl že ? To by byla jiná

vichřice, než když to samé udělali lékárníkům. ( pro ty kteří nechápou proč

deset procent, nechť se na mě obrátí andreas.lustig@seznam.cz. Rád vysvětlím).

ad Tomeček

Doufám, že myslíte zloděje a podvodníky ve vládě. S těmi se opravdu jednat nedá.

Díky 🙂

Ad Rusek

Dnešní vláda nemá s volbami před 4 lety NIC společného. To snad víte. Takového

Paroubka vytáhli jak králíka z klobouku, nikdo o něm nikdy neslyšel. A ve

volbách ještě nestál. Takže bych se vyjadřoval opatrněji s tou demokracií…

Ad Kosová

Věříte , že jsem nikdy neviděl chudého automechanika, instalatéra ? Asi někde

budou…takže to , že jsem je neviděl, neznamená , že neexistují…(to platí i

pro lékárníky. Koneckonců všichni lékárníci přece nejsou majitelé lékáren…to

snad chápete). Nebo myslíte, že by se vám každý chudý lékárník měl hlásit?

Abyste se mu mohla vysmát ?

nevím nevím, co si mám myslet o úrovni této diskuse a některých diskutujících…asi budu muset souhlasit s p. Tesařem…vraťte se na své domovské diskuse….tady vám zřejmě pšenka nepokvete….

Zdráhalová Zdena

Většina lékárníků jsou slušní lidé, část jsou obchodníci tělem i duší. To snad nikdo nemůže popřít. Řetězce, o kterých se moc nehovoří, vydělávají skutečně miliardy, to je také holý fakt. Že lékárny krachují, je pravda, je pravdou, že vznikají i nové. Kdyby byla marže 50%, uživilo by se lékáren ještě více a do učité doby by nikdo neprotestoval.

Lékárna stejně jako farm. firmy jsou tím bohatší, čím více léků prodají,někteří lékaři také. Kdyby každý z nás skonzumoval 5kg tabletek, byli by všichni šťastni, penízky by se jen hrnuly. Proto různé motivační programy velkodistributorů, firemkdepak racionální farmakoterapievšimné, úplatky, provize, dárky, dárečky, rabaty, zájezdy, kongresy, nesmysly, smysly… vše se to pořád vyplatí..a teď najednou, by se mohlo stát, že ten český národ bude stejně zdráv nebo méně nemocen při menší konzumaci pilulek.

No to musí naštvat úplně každého. Obchod je obchod to zcela chápu, je to legitimní, ale prosím, vynechte zaklínadlo jménem pacient, protože to opravdu zní směšně. Zadarmo, kvalitní a dostupnéto neexistuje!!!

Tesař Lubomír

Nemyslím si, že slovo pacient je pro zdravotníky zaklínadlo,za které ukrývají svoji touhu po ziscích.Mně je vždy líto pacientů, kteří nemohou z důvodu doplatku užívat svůj lék, také mi je líto starých lidí, kteří se musí smířit s tím, že jejich lékárna končí a oni musí jet pro léky do většího města.

Bohužel ti , kteří opravdu nemají peněz nazbyt, bývají slušní,ale není v možnostech lékárny každému vyhovět snížením doplatku.Totéž se určitě týká lékařů, vždyť to je nezáviděníhodná situace zvažovat, zda poskytnout pacientovi co potřebuje,když to následně zaplatí ze svého.Pak ještě musíme poslouchat hloupé řeči o boháčích.Ohodnoťte tento článek!