Paroubek slíbil lékařům zvýšit platy o 8 procent

Lékaři dostanou od 1. září přidáno o osm procent. To je hlavní závěr páteční schůzky premiéra Jiřího Paroubka se zástupci lékařů, zdravotních pojišťoven, odborů a s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz čtěte v článku…

Lékaři dostanou od 1. září přidáno o osm procent. To je hlavní závěr páteční schůzky premiéra Jiřího Paroubka se zástupci lékařů, zdravotních pojišťoven, odborů a s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Novinářům to oznámil premiér.

Dále uvedl, že byla přijata „stabilizační opatření k finanční rovnováze resortu.“ Stát oddluží Všeobecnou zdravotní pojišťovnu částkou 3,8 miliardy korun. Zároveň bude zavedena tzv. degresivní sazba u léčiv, kdy u drahých léčiv bude marže lékárníků a distributorů menší a u levných léků větší. Pojišťovny budou také nově zveřejňovat, jak které zdravotnické zařízení léčí.

Premiér ocenil, že všichni účastníci jednání „trošku slevili ze svých požadavků a došlo k dohodě.“ Ocenil zároveň ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou za přípravu stabilizačních opatření. Těmi se bude zabývat vláda zřejmě příští týden.

Stát se hodlá také zaměřit na spravedlivější přerozdělování peněz, které má resort k dispozici. To by mělo pomoci VZP, která je oproti ostatním zdravotním pojišťovnám znevýhodněná velkým počtem rizikových pacientů.

Lékaři o 2500 Kč více

Tarifní platy lékařů by se měly od září zvednout o 8 procent. „Lékaři by si měli polepšit asi o 2500 korun, zdravotní sestry o 1500,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek.

Politici, zdravotníci a pojišťovny se snažili o dohodu již několik týdnů, podařilo se jim to až dnes. „Všichni měli zájem trošku slevit,“ řekl novinářům premiér.

Spokojenost vyjádřil po jednání i prezident České lékařské komory David Rath. „Jsem rád, že se pan premiér do jednání tak razantně vložil a doufám, že se mu podaří prosadit dohodnuté věci ve vládě,“ řekl Rath MF DNES.

DÁLE ČTĚTE:
Všeobecná dohoda o opatřeních…
Lékaři mají Paroubkovi předložit kompromis

Bez dluhů ale české zdravotnictví hned tak nebude. „To by nedokázal ani finanční génius,“ míní Paroubek. „Když se však budou realizovat tato opatření, za rok touto dobou bude schodek financování mnohem nižší,“ dodal.

Novinky, iDNES

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

ing. Jaromír Gajdáček, Svaz zdravotních pojišťoven

Svaz zdravotních pojišťoven bere na vědomí dohodu o opatřeních v systému poskytování zdravotní péče mezi některými poskytovateli zdravotní péče, organizacemi lékařů a předsedy vlády J. Paroubka společně s ministryní Emmerovou. Zdravotní pojišťovny byly touto dohodou vyzvány, aby přistoupily k tvrdým úsporným opatřením ve všech oblastech poskytování zdravotní péče, které umožní úspory finančních prostředků při zachování úrovně a dostupnosti zdravotní péče tak, aby vláda mohla přistoupit k odkupu nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.

Představitelé Svazu zdravotních pojišťoven ani VZP rozhodně dohodu nepodepsali, jak je během dnešního dne prezentováno v médiích. Dohodu vzali pouze na vědomí a berou ji jako výzvu k zásadním úsporným opatřením ve všech oblastech financování zdravotní péče

Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR

Svaz pacientů ČR varuje před pokračováním zadlužování ZP.

Svaz pacientů ČR souhlasil s návrhem dohody v téměř všech bodech až na 1. bod dohody.

Svaz pacientů ČR varuje před ústupkem, který učinil premiér ve prospěch ČLK a LOKu, protože to znamená, aniž by došlo k rozkrytí toku peněz veřejného zdravotního pojištění a novému nastavení systému úhrad výkonů k jejímu dalšímu zadlužování. Naše propočty jsou na hranici min. 9 mld. dluhů, které vzniknou za rok zdravotním pojišťovnám.

Nesouhlasili jsme a nesouhlasíme s bodem 1.) dohody protože to povede k nutnému deficitu až eskalaci napětí mezi lékaři a pacienty a zdravotními pojišťovnami. Předem říkáme, že nelze akceptovat požadavky na zavádění přímých poplatků v ordinacích jen proto, že se tiše trpí „tunelování“ veřejného zdravotního pojištění, jak o tom sní např. pravicový místopředseda vlády Martin Jahn.

Přesto slibujeme, že v nejbližších dnech ukážeme veřejnosti, jaké průměrné příjmy mají poskytovatelé a tedy lékaři v České republice. Snad se i premiér chytí za hlavu.

MUDr. Jiří Wicherek

Hmmm, byl bych jen povdecen, kdyby ono „odhaleni“ veřejnosti, jaké průměrné příjmy mají poskytovatelé a tedy lékaři v České republice, ktere slibuje pan Olejar bylo odpovidajici skutecnosti. Pokud jde o mzdy lekaru – zamestnancu v mensine zdravotnickych zarizeni – statnich (kterych se tyka onech 8% zminovanych v dohode), nemusi pan Olejar nic senzacniho odhalovat. Tyto tarifni tabulky jsou volne pristupne, naposledy byly zverejneny vZdraví.Euro.cz 22/2005 v clanku „Lekarske sluzne“ viz tez na http://www.Zdravi.Euro.cz/detail.htm?id=47081. Mzdy lekaru zamestnancu ve vetsine zdravotnickych zarizeni – nestatnich (kterych se onech 8% netyka) jsou nizsi, nez ve vyse uvedenych statnich zdravotnickych zarizeni. Doufam, ze pan Olejar nehodla zverejnovat prijmy lekaru stejne, jako cinil jiz minuly rezim (a vlady rezimu soucasneho cini nadale), tzn. vcetne sluzeb. Doufam, ze tyto mzdy pan Olejar uverejni v castkach za hodinu. Tez doufam, ze si pan Olejar pri zverejnovani prijmu tzv. soukromych lekaru nebude plest prijem lekaru s platbou zdravotni pojistovny zdravotnickemu zarizeni za provedenou peci. Doufam, ze je pan Olejar tyto dva pojmy, tyto dve castky schopen rozlisovat. Jsem presvedcen, ze budou-li konecne zverejneny realne prijmy lekaru NA HODINU prace a porovna-li si je nekdo s prijmy kvalifikacne srovnatelne profesnich skupin (napr. pravniku) asi se chyti za hlavu (nejen premiér).Ohodnoťte tento článek!