Paroubek: Štika v rybníce přináší konflikty

„Myslím, že pan ministr Rath je normální,“ uvedl mimo jiné premiér Jiří Paroubek v pondělním pořadu Press klub rozhlasové stanice Frekvence 1. S moderátorkou Jitkou Obzinovou se bavili o tom, kam míří české zdravotnictví a proč si myslí, že protesty proti Davidu Rathovi jsou politické protesty příznivců ODS…

„Myslím, že pan ministr Rath je normální,“ uvedl premiér Jiří Paroubek mimo jiné v pořadu Press klub rozhlasové stanice Frekvence 1.

Pan Zeman údajně podpoří pouze vás jako osobu, jak je to?

Já myslím, že nejen mě, ale i některé další kandidáty. Myslím, že pana ministra Ratha a pana místopředsedu Škromacha a ono mezi námi se toho taky před těmi volbami nedá moc stihnout. Těch dnů nebude zase tolik.

Kdy počítáte, že vyjedete? Bude to květen nebo už duben nebo dokonce březen?

Tak já si umím představit, že třeba v dubnu.

Pane premiére, vy jste včera přislíbil zaplatit distributorům za dlužící nemocnice. Ten dluh je kolem 400 milionů. Zaplatí je celé ministerstvo zdravotnictví ze svého rozpočtu? Jak to bude?

Víte, já jsem to, paní redaktorko, řekl trošku jinak. Já jsem řekl, že zaplatíme do té výše, až do výše 400 milionů korun, pokud to není nějakým jiným způsobem smluvně ošetřeno. Já vím, že na většinu z této částky existují splátkové kalendáře, existují smlouvy. Nicméně je to věc jednání s těmi dodavateli a jak jsme zjistili, tak celý problém je v tuhle chvíli vyřešen, ti neseriozní dodavatelé jsou tak trošku mimo hru, což je dobře. A ten seriozní dodavatel, je na naší straně, což je vždycky dobře.

Ono je to tak, že vlastně ta asociace distributorů léků obsahuje 4 firmy a jedna z nich se tedy trhla a začala dodávat. Znamená to, že zaplatíte dluh jen této firmě?

Pokud jsou tam dluhy, tak zaplatíme všem.

Zástupci ostatních tří firem tedy hovoří o podrazu. Co si o tom myslíte vy?

No tak určitě to není podraz ze strany ministerstva zdravotnictví, ale z jejich strany, protože se neobrátili předtím na ministerstvo zdravotnictví. Bez varování udělaly toto, pokusily o podraz, přicházejí o obchody. A ten, kdo řekněme projevil rozum, ten je získal.

Pokud jde o tu platbu, kterou tedy bude platit ministerstvo zdravotnictví, ono ji našlo v jakési rozpočtové rezervě, jestli jsem tomu dobře rozuměla, nebude to ale vlastně na úkor prostředků příští vlády, která vzejde z červnových voleb?

Ne, bude to na úkor tohoto rozpočtu, ale samozřejmě musí se udělat úspory někde jinde.

Myslíte si, že za ty dluhy může management nemocnic?

Víte, já myslím, že to je složitá otázka. Ty dluhy se vytvářely dlouhá léta. Rozhodně by nebylo dobré nasazovat psí hlavu panu ministru Rathovi, ten prostě jedná jako krizový manager a musí ty věci řešit, takže to, kdo za to teď může, je druhotné.

A myslíte si, že by se to mělo ale vyšetřit kdo za ty dluhy může?

No já myslím, že už ti lidé, kteří to třeba zavinili, tam ani nejsou.

Řekněte, ten dluh se zaplatí přímo distributorům nebo darujete ty peníze nemocnicím anebo jim je půjčíte? Jak to vlastně bude?

Určitě to nebude půjčka, já předpokládám, že to bude běžné rozpočtové opatření. To znamená, že ministerstvo zdravotnictví převede tyhle ty peníze na nemocnice a ty to zaplatí až do výše svých nepokrytých smluvních závazků.

A nebude tedy je muset vracet zpátky někam do rozpočtu?

Ne, ne, ne.

Prostě se jim zahladí ten dluh tímto způsobem. jsou konflikty ministra Ratha s odborníky ve zdravotnictví podle vašeho názoru nezbytné?

Každá taková štika v rybníce jako je pan doktor Rath jako nový ministr, prostě přináší konflikty. Myslím, že většina veřejnosti, tak jak jsem to viděl z průzkumu veřejného mínění, téměř dvě třetiny lidí oceňuje jeho zásah ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, ve vztahu ke stabilizaci financí, k tomu že byl vyhozen neschopný management.

A dále také, že udělal určité změny v managementu ministerstva zdravotnictví.

Samozřejmě, že všechny ty kroky, se kterými přišel a jejichž cílem bylo zahájit šetření, tak vyvolaly nelibost. Vyvolaly nelibost prakticky postupně řady skupin, kterých se týkaly nebo netýkaly, tak třeba stomatologů se podle mého názoru úhradová vyhláška vůbec netýká.

A samozřejmě v té úhradové vyhlášce jsou určité tvrdosti. Myslím si, že tím, jak jsme stabilizovali resort finančně, víme, že do něj napumpujeme další peníze, je možné ty restrikce poněkud zmírnit a myslím si, že od 1. 4. může být novelizována úhradová vyhláška.

Část lékařské veřejnosti přesto trvá na pátečním protestu a tvrdí, že by tento protest zmařilo jen odvolání ministra.

Víte, já si myslím, že teď už to přechází z jejich strany do politického protestu. Je potřeba, aby si všichni, kdo půjdou na demonstraci, uvědomili, že už je to politický protest.

To že vede tenhle ten protest pan prezident Pekárek, šéf stomatologické komory, mě nepřekvapuje, protože na kongresu ODS vystupoval jednoznačně na podporu ODS.

Sliboval přivést nejen stomatology, ale ovlivnit také jejich pacienty, což není obvyklé, aspoň tak jak jsem to jeho vystoupení v písemné podobě viděl, podobně se chová pan Chudoba jako šéf lékárníku.

Jen tak mimochodem, ono jít na tu demonstraci, je z hlediska lékárníků praktické. Pak mají, pokud jsem dobře informován, ples. Takže spojí příjemné s užitečným.

Jsou to prostě politické protesty a já vím, že ve středu se sejdu zase s lidmi, kteří naopak budou přicházet na podporu pana ministra Ratha.

Takže ty věci se minimálně srovnají. Ale trvám na tom, že teď už se uspokojení věcných požadavků dostává do roviny politického protestu.

Dobře. Politický protest dejme tomu, ale neměl byste chuť, dejme tomu v pátek podívat se mezi ty protestující a přesvědčit je o tom, že by měli stát na vaší straně?

Myslím, že to je zbytečné. Budu se scházet s těmi, kteří se mnou chtějí diskutovat. To je LOK, to Česká lékařská komora a s těmi jsme došli k poměrně rozumným závěrům a ty závěry jsem tady prezentoval.

To není přeci věc toho, že bych se sešel s ministrem zdravotnictví a že bychom toto dohodli. My jsme potřebovali partnera a tím partnerem nebyli ti, kteří odmítli jednání apriori, odmítli jednání s ministrem Rathem, prostě v politice a ve veřejném životě vůbec, by neměli být lidé, kteří odmítají jednat s druhými.

Máme tu otázku v sms od posluchače: Kdy vstoupí ministr Rath do ČSSD?

To je jeho věc. Myslím, že někdy po volbách.

Dotaz volajícího posluchače:

Prosím vás, rád bych se zeptal pana premiéra na to, zda-li ho netrápí schizofrenie ministra Ratha? Že vidí za jakémkoliv počínání stíny ODS? Zda-li není pan ministr Rath nějak duševně narušen?

Tohle není hezká otázka, pane, a já si myslím, že pan ministr Rath je normální. Pan ministr Rath se v tuhle chvíli chová jako krizový manager a já si myslím, že pomaličku, protože se mu podařilo ten resort stabilizovat, se může chovat jako, začít chovat jako politik. A myslím, že tohoto přerodu budeme během několika dní svědky.

Frekvence 1, www.Zdravi.Euro.cz

Martin Vedral

Ano. Krizový manažer. To docela sedí. Rath nejprve svým působením dovedl do hluboké krize ČLK. Po povýšení dosáhl stejného „úspěchu“ i v resortu zdravotnictví. Jen doufejme, že nebude politikem. To by mohl „uspět“ i na úrovni celé země.

Bohumír Šimek

A proč by nemohl být David Rath premiérem? Budiž mu přáno!


Ohodnoťte tento článek!