Přejít na obsah

Paroubek věří, že sněmovna projedná zrušení poplatků ještě letos

zpět
5.12.2008

Předseda ČSSD Jiří Paroubek doufá, že sněmovna projedná zrušení poplatků ve zdravotnictví ještě letos. "Já předpokládám, že ještě do konce roku se uskuteční mimořádná schůze sněmovny, kde budeme usilovat o zrušení poplatků ve zdravotnictví," řekl při setkání s novináři v Lidovém domě...

Sociální demokraté o podpoře mimořádné schůze prý jednají s lidovci a zelenými. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) dnes uvedl, že jeho kraj iniciuje ve sněmovně jednání o plošném zrušení poplatků.

Šéf ČSSD uvedl, že ještě dnes bude o postupu v této věci hovořit s krajskými hejtmany.

Paroubek poukázal na to, že ODS a KDU-ČSL utvořily v některých krajích koalice s ČSSD, která slíbila zdravotnické poplatky zrušit v krajských nemocnicích. Věří proto, že tito regionální občanskodemokratičtí a lidovečtí představitelé „budou uvažovat jinak než ministr zdravotnictví (Tomáš) Julínek, který už je na odchodu“. Hejtmani budou podle Paroubka o podpoře hovořit s krajskými představiteli těchto stran.

Hejtman Moravskoslezského kraje Palas dnes po ustavujícím jednání Rady Asociace krajů ČR novinářům sdělil, že předloží legislativní iniciativu k plošnému zrušení zdravotnických poplatků. K němu se podle svých hejtmanů už rozhodly připojit i Olomoucký, Zlínský a Karlovarský kraj.

Podle stínového ministra ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha by se sněmovna na mimořádné schůzi měla vrátit k návrhu ČSSD, který již v záři prošel prvním čtením. Podle něj by u lékaře a v nemocnicích neplatili starobní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima. Ten je nyní pro dospělého, který žije sám, 3126 korun.

Paroubek o podrobnostech odmítl hovořit. Uvedl jen, že budou úlevy poplatků motivovány zcela nepochybně sociálně, tak aby návrh získal co největší společnou množinu hlasů ve sněmovně i s některými poslanci vládních stran. Připustil, že by sociální demokraté chtěli zrušení poplatků celoplošné, jsou si ale vědomi, že by pro takový návrh nezískali potřebný počet hlasů. Nevyloučil, že by mohli použít návrh zákona, který leží ve sněmovně a o kterém hovořil Rath.

Platí také dohoda vládní koalice, podle které by měly být do konce roku poplatky ve zdravotnictví zrušeny u dětí do šesti let a dětem do patnácti let by měl být snížen limit doplatků. Ustanovení je součástí novely zákona o zdravotním pojištění, kterou sice vláda schválila, ale lidovci proti ní mají námitky. Od počátku příštího roku tak platit nezačne.

Rath Právu řekl, že jedná o podpoře s lidovci, kteří slíbili, že se rozhodnou po kongresu ODS, a někteří zelení prý už mu podporu slíbili.

Paroubek prý také hovořil s šéfem antimonopolního úřadu o schématu, podle něhož by bylo možné odpouštět poplatky v krajských nemocnicích, jak sociální demokraté slíbili voličům. Doufá, že se ho podaří najít tak, aby bylo možné slib splnit k 1. lednu či únoru příštího roku. O způsobu dnes jednali s šéfem antimonopolního úřadu také krajští hejtmani.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina uvedl, že by kraje měly systém rušení poplatků v krajských nemocnicích sjednotit. Podle něj kraje zatím přesně neví, jak systém nastaví. Z pohledu úřadu je nejčistší vracení poplatků ze všech typů nemocnic, anebo vracení jen z krajských nemocnic s tříletým limitem 200.000 eur (přes pět milionů korun) na jednu nemocnici. „Já nevím, co říkal pan Pecina, my máme své sliby a my je budeme plnit,“ poznamenal k vyjádření šéfa antimonopolního úřadu Paroubek.


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Paroubek věří, že sněmovna projedná zrušení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Paroubek věří, že sněmovna projedná zrušení…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Vymítač ďábla.  | 8. 12. 2008 09:12

Tak, tak, kraje radu let podporuji sva zarizeni financne - z prostredku danovych poplatniku, tzv. privatni zarizeni zadnou podporu z penez danovych poplatniku nemaji. Antimonopolnimu uradu to dosud nijak nevadilo (ani nikomu jinemu). Prostredky z tech kraju byly vynakladany najme na investice - "do betonu", nyni cast tech prostredku kraje svym danovym poplatnikum "vrati" ve forme uhrady tzv. regulacnich poplatku. Ze zde cela leta stat (MZd. svymi vyhlaskami) urcuje cenu nasi prace, tzv. zdrav. poj. jeji objem, ze tyto pojistovny, bez ohledu na vysledky tzv. vyberovych rizeni, urcuji kdo bude moci zdravotni peci za prostredky zdrav. pojisteni poskytovat a kdo nikoli..... to vse tzv. antimonopolnimu uradu nikdy nevadilo a nevadi nadale. Snahu CLK, pouhou pripravu katalogu, s urcenim alespon minimalnich orientacnich cen vykonu nehrazenych ze zdrav. poj. urad nevahal prompne "ocenit" radnou pokutou...

Zdravotnictví a konk Re:Vymítač ďábla.  | 7. 12. 2008 18:59

A monopol na zdravotnictví má mít jen stát, finance - od něj do krajů ? Podpora kraje jde přece jen do krajských nemocnic,jako od zřizovatele na investice. Nebo kraj tímto způsobem podporuje i jiná privátní zařízení,privátní lékaře ? Je ve zdravotnictví - monopolní prostředí, nebo konkurenční, a má potom právo zasahovat antimonopolní úřad ?

Tomáš Rozsíval Vymítač ďábla.  | 7. 12. 2008 14:58

Pan Pecina má nějaký mandát k vykládání zákonů ? Pokud vím, tak on vede antimonopolní úřad. Tento úřad má bránit patologické a účelové tvorbě monopolů , jež by mohly právě zákony obcházet. Přesně toto tedy nyní Krajské úřady chystají. To je naprosté pohrdání zákony České republiky. Jediná cesta je novela zákona a zrušení regulačních poplatků en block. Tím ovšem zcela padá důvěryhodnost Julínka a jeho tzv. pravicové pseudoreformy. A být tedy v pozici Julínka , tak bych sám ihned podal demisi. Možná je to svým způsobem jediná šance, jak zahájit skutečnou reformu zdravotnictví. Jinak a s jinými lidmi. Protože je již dnes naprosto jasné, že takhle to prostě dál nepůjde. Na druhé straně se ODS nyní dostává do neuvěřitelných kleští, protože reforma zdravotnictví, ať si o ní myslíme co chceme, je za celé dva roky jediné "pozitivum", které ODS vyprodukovala. Vše ostatní je podvod, včetně Tlustého daňového kolečka, rovné daně, malého státu a problému sociální politiky. ODS prostě neudělala nic ! Tak to je tedy totální katastrofa a vypuštění myšlenkového rybníka celé jedné politické strany. Dva roky před Parlamentními volbami a za stavu, kdy se Paroubek všude již zpaktoval s komunisty, to vidím spíše na pád vlády a vládnout v demisi formou dekretů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné