Paroubek věří, že sněmovna projedná zrušení poplatků ještě letos

Titulní obrázek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek doufá, že sněmovna projedná zrušení poplatků ve zdravotnictví ještě letos. „Já předpokládám, že ještě do konce roku se uskuteční mimořádná schůze sněmovny, kde budeme usilovat o zrušení poplatků ve zdravotnictví,“ řekl při setkání s novináři v Lidovém domě…

Sociální demokraté o podpoře mimořádné schůze prý jednají s lidovci a zelenými. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) dnes uvedl, že jeho kraj iniciuje ve sněmovně jednání o plošném zrušení poplatků.

Šéf ČSSD uvedl, že ještě dnes bude o postupu v této věci hovořit s krajskými hejtmany.

Paroubek poukázal na to, že ODS a KDU-ČSL utvořily v některých krajích koalice s ČSSD, která slíbila zdravotnické poplatky zrušit v krajských nemocnicích. Věří proto, že tito regionální občanskodemokratičtí a lidovečtí představitelé „budou uvažovat jinak než ministr zdravotnictví (Tomáš) Julínek, který už je na odchodu“. Hejtmani budou podle Paroubka o podpoře hovořit s krajskými představiteli těchto stran.

Hejtman Moravskoslezského kraje Palas dnes po ustavujícím jednání Rady Asociace krajů ČR novinářům sdělil, že předloží legislativní iniciativu k plošnému zrušení zdravotnických poplatků. K němu se podle svých hejtmanů už rozhodly připojit i Olomoucký, Zlínský a Karlovarský kraj.

Podle stínového ministra ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha by se sněmovna na mimořádné schůzi měla vrátit k návrhu ČSSD, který již v záři prošel prvním čtením. Podle něj by u lékaře a v nemocnicích neplatili starobní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima. Ten je nyní pro dospělého, který žije sám, 3126 korun.

Paroubek o podrobnostech odmítl hovořit. Uvedl jen, že budou úlevy poplatků motivovány zcela nepochybně sociálně, tak aby návrh získal co největší společnou množinu hlasů ve sněmovně i s některými poslanci vládních stran. Připustil, že by sociální demokraté chtěli zrušení poplatků celoplošné, jsou si ale vědomi, že by pro takový návrh nezískali potřebný počet hlasů. Nevyloučil, že by mohli použít návrh zákona, který leží ve sněmovně a o kterém hovořil Rath.

Platí také dohoda vládní koalice, podle které by měly být do konce roku poplatky ve zdravotnictví zrušeny u dětí do šesti let a dětem do patnácti let by měl být snížen limit doplatků. Ustanovení je součástí novely zákona o zdravotním pojištění, kterou sice vláda schválila, ale lidovci proti ní mají námitky. Od počátku příštího roku tak platit nezačne.

Rath Právu řekl, že jedná o podpoře s lidovci, kteří slíbili, že se rozhodnou po kongresu ODS, a někteří zelení prý už mu podporu slíbili.

Paroubek prý také hovořil s šéfem antimonopolního úřadu o schématu, podle něhož by bylo možné odpouštět poplatky v krajských nemocnicích, jak sociální demokraté slíbili voličům. Doufá, že se ho podaří najít tak, aby bylo možné slib splnit k 1. lednu či únoru příštího roku. O způsobu dnes jednali s šéfem antimonopolního úřadu také krajští hejtmani.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina uvedl, že by kraje měly systém rušení poplatků v krajských nemocnicích sjednotit. Podle něj kraje zatím přesně neví, jak systém nastaví. Z pohledu úřadu je nejčistší vracení poplatků ze všech typů nemocnic, anebo vracení jen z krajských nemocnic s tříletým limitem 200.000 eur (přes pět milionů korun) na jednu nemocnici. „Já nevím, co říkal pan Pecina, my máme své sliby a my je budeme plnit,“ poznamenal k vyjádření šéfa antimonopolního úřadu Paroubek.

Paroubek věří, že sněmovna projedná zrušení poplatků ještě letos
Ohodnoťte tento článek!