Přejít na obsah

Paroubek zavelel úplně zrušit poplatky

zpět
7.11.2008

Noví hejtmani váhali, jestli zrušit všechny poplatky v nemocnicích. Přesvědčil je dopis předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Lidé od příštího roku nezaplatí v krajských nemocnicích ani korunu. Někteří budoucí hejtmani z ČSSD sice po volbách koketovali s tím, že by z placení poplatků vyjmuli jen děti a důchodce nebo že by nerušili poplatky za pobyt v nemocnici, ale už je to "přešlo"...

Jiří Paroubek totiž před pár dny poslal všem 13 budoucím hejtmanům z ČSSD dopis, ve kterém jim doporučil, že by měli zrušit všechny poplatky bez výjimek. A šéf ČSSD má po drtivě vyhraných volbách ve straně takovou pozici, že ho noví hejtmani zřejmě poslechnou. Vše by měl ještě schválit zítřejší výkonný výbor ČSSD.

„Já jsem hejtmanům zdůraznil, a také jim to ještě zdůrazním na sobotní schůzi ústředního výboru, že jsou určité programové priority, které sociální demokracie musí držet, pokud chce být úspěšná v příštích volbách do sněmovny,“ řekl včera HN Jiří Paroubek.

„Nekomplikujme to“

Paroubkovi jde hlavně o to, aby všechny kraje postupovaly pod vedením socialistů jednotně. Jinak by se totiž lehce mohlo stát, že by v Česku fungovalo třeba pět nebo šest různých modelů vybírání poplatků, ve kterých by se lidé téměř neměli šanci vyznat.

„Neměli bychom to komplikovat, naším hlavním cílem vždy bylo zrušení všech poplatků. Na sobotním výkonném výboru navrhnu, aby úplné zrušení poplatků doporučil všem budoucím hejtmanům. Konečné rozhodnutí ale bude na nich,“ říká stínový ministr zdravotnictví David Rath, který patří mezi budoucími hejtmany k největším spojencům Paroubka.

Polovina krajských lídrů ČSSD si přitom myslí, že by lidé měli poplatky v nemocnicích hradit dál.

„Lidé mi říkají, že právě nemocniční poplatky jim vadí ze všeho nejméně, protože doma přece také jedí. Chtěli jsme je původně zachovat, centrální dohodu na zrušení všech poplatků ale budeme respektovat,“ říká budoucí hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Podobně mluví i budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, budoucí šéf Vysočiny Jiří Běhounek, pravděpodobný hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák i další krajští lídři ČSSD.

Asi největší programový „skok“ udělali socialisté v Královéhradeckém kraji. Tam před volbami slibovali, že zruší poplatky dětem do 18 let, důchodcům nad 70 let, sociálně slabým a čestným dárcům krve.

„Nakonec jsme ale v koalici prosadili, že zrušíme všechny poplatky. Bude to mnohem jednodušší,“ říká budoucí hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Paroubek zavelel úplně zrušit poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Paroubek zavelel úplně zrušit poplatky

Komentáře

dalších 32 komentářů
Re:Re:Re: ten větší problém je,že  | 10. 11. 2008 23:04

Tak se zajímejte, proč Vám pojišťovna platí třeba jen 30% z celkové ceny léku. To přece není věc lékárny, o úhradách a cenách se rozhoduje vyhláškou. Než něco kritizujete, tak si o tom zjistěte fakta, ovšem ne v Blesku :-).

Jiri Wicherek Re:Re:Re: ten větší problém je,že  | 10. 11. 2008 08:32

A muzete mi objasnit, proc zrovna TO by mel byt ten problem, ktery by mela resit CLK (Ceska LEKARSKA komora)?

co tím chci říct Re:Re:Re:Re:Re:Re::Re:Poplatky  | 10. 11. 2008 07:37

Tím chci říct,že sestry by měly být lépe ohodnoceny již tedˇ za tu dřinu,co již mají.Plus odměny za dobré chování k pacientům,respektování soukromí a diskrétnost, laskavou komunikaci. Zatěžovat je víc není morální.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné