Přejít na obsah

Pašek: Využívání zdravotních e-knížek razantně roste

zpět
30.5.2011
počítač, stetoskop
zvětšitpočítač, stetoskopZdroj: www.suedtirolnews.it

počítač, stetoskop | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

"Aktivita registrovaných lékařů se neustále stupňuje, protože denně v systému zaznamenáváme více než 30 tisíc nových klinických záznamů," tvrdí Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, která systém zdravotních e-knížek provozuje.

Lékaři využívají výhod elektronického zdravotnictví stále více. Meziročně se počet záznamů zvýšil z 13 na 20 milionů, tedy o více než padesát procent.

E15.cz: IZIP je pouhý Big Brother. Proč bychom měli své osobní údaje, navíc ty zdravotnické, dávat do rukou soukromé firmy IZIP ?

V dnešní době je zcela běžné, že různé subjekty spravují databáze různých firem, například i nemocnic - je totiž zásadní rozdíl, kdo data vlastní a kdo jejich databázi provozuje. Bezpečnost dat v elektronické zdravotní knížce je mnohem vyšší, než v běžné kartotéce v ordinaci. A rád bych vás upozornil, že řada lékařů, kteří také pracují s citlivými údaji, jsou soukromníci.

E15.cz: Kolik lidí a doktorů má elektronickou zdravotní knížku a jak moc se využívá?

Využívání elektronických zdravotních knížek a také aktivita lékařů v systému nebyla nikdy v historii této služby vyšší. Čísla to jasně dokládají: v současnosti službu využívá přes 2,5 milionu lidí a je v ní registrována cirka polovina lékařů, polovina lékáren a více než polovina nemocnic v ČR.

E15.cz: Jak to vlastně funguje v zahraničí? Existuje nějaké srovnání?

V rámci elektronického zdravotnictví se ČR řadí mezi vyspělé země. Co přináší elektronické zdravotnictví, lze dobře pozorovat například ve Švédsku, kde již téměř všechna zdravotnická zařízení používají elektronickou zdravotní dokumentaci a osmdesát procent lékařských předpisů se vydává elektronicky. Díky digitalizaci a elektronické archivaci dokumentů tak ušetří značné sumy peněz a pracují mnohem efektivněji. Zahraniční zkušenosti však zároveň ukazují, že elektronizace zdravotnictví představuje dlouhodobý proces, který trvá desítky let. Například v Dánsku elektronizace zdravotnictví začala efektivně fungovat až po 15 letech.

On-line rozhovor s Jiřím Paškem najdete ZDE.


Klíčová slova

Autoři

E15

Související články

13.4. IZIP, nebo flash disky? IZIP, nebo flash disky?
16 příspěvků
18.12. IZIP, Svaz pacientů ČR a pár čísel IZIP, Svaz pacientů ČR a pár čísel
7 příspěvků
10.12. VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů
4 příspěvků
29.7. Státní oslíku, otřes se! Státní oslíku, otřes se!
23 příspěvků
22.7. Knížka, která dokáže pacientovi zachránit život Knížka, která dokáže pacientovi zachránit život
7 příspěvků

Komentovat článek: Pašek: Využívání zdravotních e-knížek razantně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pašek: Využívání zdravotních e-knížek razantně…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Jiri Wicherek Ad  | 31. 05. 2011 23:25

Jo, mily IZIPe, mohl byste nam ozrejmit vlastnickou strukturu fy IZIP? To jako kdo s kym, o cem, pro koho? Dnes jsem ve zpravach na CRo 1 slysel, ze skutecnym provozovatelem spravy elektronickych zdravotnich knizek neni IZP ale jakasi privatni fa, jejiz jeden z vlastniku zustava v anonymite. Trochu podivne, ze?

Jiri Wicherek Ad  | 31. 05. 2011 23:09

"Největší zdravotní pojišťovna VZP začne jednat o odkupu majority v soukromé firmě IZIP, která provozuje systém, díky němuž mohou pacienti nahlížet přes internet do své zdravotní dokumentace – takzvané elektronické knížky. Protože pojišťovna je jediným klientem společnosti a zaplatila jí už přes miliardu korun, chce VZP akcie kupovat za nominální hodnotu. Už dříve takto koupila pět procent za 120 tisíc korun." Ze zpráv CRo 1 Radiozurnal. To kdyz jsme zacaly s temi pocty. Takze mala uloha: Jaka je hodnota 100% akcii? Otazka: Kam se podela ona miliarda? Co konkretne prinesla?

IZIP Ad  | 31. 05. 2011 15:59

Rádi bychom upřesnili počty, které se nejen Vám zdají v nepořádku. Za 365 dní se zvýšil počet klinických záznamů v systému IZIP o 7 000 000 (nikoli však oproti loňskému roku, ale oproti počtu klinických záznamů do té doby vložených). Nestalo se tak skokově, ale postupně se za uplynulý rok navyšovaly denní počty nových klinických záznamů. Číslo 30 000, které je zde uvedeno, se týká v průměru posledního kvartálu a pevně věříme, že se bude i nadále zvyšovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné