Přejít na obsah

Pasivní eutanazie: V Česku bude možná už za půl roku

zpět
21.7.2011
lékař, infuze, kapačka
zvětšitlékař, infuze, kapačkaZdroj: www.nevcoeducation.com

lékař, infuze, kapačka | Zdroj: www.nevcoeducation.com

 

Dopředu odmítnout připojení na dýchací přístroj, operaci v posledním stadiu rakoviny nebo i umělou výživu. Nový zákon o zdravotních službách, který nyní leží ve sněmovně, by měl od nového roku umožnit pacientům, aby si sami rozhodli o tom, zda jim ve stavu dlouhodobého bezvědomí bude poskytnuta péče.

Odpůrci bijí na poplach - jde o pasivní eutanazii. „Jestliže pacient, který trpí bolestí nebo se domnívá, že je nevyléčitelně nemocný, dopředu odmítne péči, bude lékař stavěn do velmi složité situace. Měl by přihlížet tomu, že chce pacient umřít. To je nakročení k eutanazii,“ říká poslankyně a lékařka Milada Emmerová (ČSSD).

Zastánci lidských práv naopak novinku vítají.

„Nyní se každý bude moci rozhodovat sám o sobě. Stává se, že umírající pacient nechce být hospitalizován, ale záchranka ho odveze do nemocnice proti jeho vůli.

Spousta lidí si nepřeje umírat v nemocnicích, ale doma mezi blízkými. Někteří zase nechtějí být léta udržováni v kómatu,“ podotýká právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv.

Obejdou se lékaři bez právníka? V ožehavé situaci, která může skončit u soudu, se však podle Emmerové ocitnou lékaři. „V zákoně ani není povinnost kontaktovat příbuzné a problém s nimi diskutovat. Když pak pacient zemře, vystavuje se lékař tomu, že se s ním rodina bude soudit. To aby mělo každé zařízení po ruce velmi dobrého právníka,“ dodává Emmerová.

Jak by měl dopředu vyslovený souhlas proběhnout?

„Lidé budou muset navštívit lékaře, který jim dá poučení, a poté si u notáře souhlas nechají ověřit. Potvrzení by pak měli nosit u sebe jako doklad. Pokud ho u sebe v potřebnou chvíli mít nebudou, zpětně už na něj nebude brán ohled,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pacient tedy může prostřednictvím dokladu docílit toho, že pokud bude v bezvědomí, lékaři ho nepřipojí na dýchací přístroj. Když ale ověřený souhlas nechá doma v šupleti a lékařům se do rukou dostane až zpětně, odpojit ho od přístroje již nebude možné. Jde totiž o aktivní zásah lékaře, a tím pádem o klasickou eutanazii, která je u nás zakázaná.

I Liga lidských práv má k zákonu některé připomínky. „Kritizovali jsme to, že je zavedena pětiletá lhůta platnosti přání. Například u pacientů s Alzheimerovou chorobou se nemoc vyvíjí velmi dlouho a pacient pak již nemusí mít možnost své přání platně vyjádřit. Proto by trvanlivost přání měla být neomezená s tím, že by pacient mohl kdykoliv souhlas změnit,“ doplňuje Zuzana Candigliota.

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je pro zavedení eutanazie 64 procent lidí.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Koubová, Regionální deník

Komentovat článek: Pasivní eutanazie: V Česku bude možná už za půl…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pasivní eutanazie: V Česku bude možná už za půl…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Irena Tesařová Eutanazie platí pojišťovny  | 2. 02. 2013 15:33

To si vyhlídnou pacienta ,který se hodí k operaci.Přestože je možnost obejít se bez operace,operaci udělají,přestože vědí,že starý pacient umře.A pojišťovna zacáluje operaci,nemocnice vydělá a stát nemusí platit důchod a příspěvek na péči. Cca bratru 20 táců měsíčně.

občan Probíhá mnoho let!  | 25. 07. 2011 11:40

Viz komentáře k LDN min. rok a ještě za Julinka. Eutnázie z hladu ,šetření a nedostatečného počtu personálu je právě nejtvrdší v LDN a DD. !!!! O ! P.S.:NC -je to realita!

Chronos smrt  | 21. 07. 2011 17:58

Tato neetická společnost, kterou vedou zloději, podvodníci a sebestřední Klausové, dávno a dávno někteří lékaři vyhoví přání nemocného. Jiní nemocné trápí a neví pnemá na diskuse o euthanasii. Je to blábol. Samozřejmě, že v denní praxi roč, jiní dokone i vědí. Prostě normální distribuce chování v období smrti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné