Přejít na obsah

Patentový úřad zahájil správní řízení o odejmutí patentu IZIP

zpět
4.2.2013
počítač, ehealth, internet
zvětšitpočítač, ehealth, internetZdroj: Shutterstock

počítač, ehealth, internet | Zdroj: Shutterstock

 

Úřad průmyslového vlastnictví zahájil správní řízení o odejmutí patentu na systém elektronických zdravotních knížek IZIP.

O patent se začala zajímat také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), pro kterou byl patent jeden z nejzávažnějších argumentů, proč nemůže spolupracovat s nikým jiným než se společností IZIP. Informaci přinesly Lidové noviny (LN).

„K patentu číslo 297879 byly skutečně podány dva návrhy na zrušení. Na základě těchto návrhů zahájil úřad správní řízení,“ potvrdil LN ředitel patentové kanceláře úřadu Joef Dvořák.

VZP v příštích dnech čeká jednání se společností IZIP, kde se bude rozhodovat za kolik korun firma zdravotní knížky pojišťovně přenechá. „Zadali jsme si proto právní analýzu,“ řekl LN ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Podle některých patentových odborníků neměl být patent IZIP vůbec udělen. Žádost o něj totiž postrádá to základní: nepopisuje žádné nové technické řešení, které by bylo opravdovým vynálezem, dodává deník.

Společnost IZIP se ale brání. Žádost podle ředitele společnosti Jiřího Paška splňovala veškeré požadavky. „Přesto i on připouští: „Není to patent žádného informačního systému, je to skutečně patentovaný princip práce s informací.“

Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP začala loni v prosinci prověřovat protikorupční policie. Trestní oznámení na IZIP podal v září ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle informací ministerstva se VZP kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo 450 milionů korun. Za deset let stál VZP projekt IZIP téměř dvě miliardy korun.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Patentový úřad zahájil správní řízení o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Patentový úřad zahájil správní řízení o…

Komentáře

1 komentář
Jiří Antonín Votýpka Nejsme exoti?  | 4. 02. 2013 13:50

Překvapilo mě,že u nás v zemi kde je podáváno a přijato tisíce patentů, které poté kupují většinou zahraniční investoři se také mohou patenty rušit. Před rokem 1989 "vyvážel" stát hodně patentů, my dnes nad budeme nabízet za peníz snad opak - rušení patentu.Ze svého oboru vím že mistři v patentování v USA patentovali např. takovou věc kterou nemohu pochopit. Někteří mikrobiologové si po objevu původce lymeské borreliózy v osmdesátých letech minulého století zapatentovali všechny sekvence DNA borrelií díky jimž pak byly vyvinuty pomocí PCR reakce diagnostické kity slušně drahé.K mému údivu se praví v patentové literatuže že se patent vztahuje i na ty borrelie, které dosud nejsou známy a budou objeveny v budoucnosti...! V tomto kontextu se mi zdá to správní rozhodování trochu nemístné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné