Přejít na obsah

Patnáctileté dceři byla u nás poprvé úspěšně transplantována ledvina matky

zpět
9.7.2001

V transplantačním centru pražské Fakultní nemocnice byla poprvé v České republice úspěšně transplantována dítěti ledvina od živého dárce. Ledvinu poskytla patnáctileté nemocné Jitce její dvaačtyřicetiletá matka. Oběma se daří nyní údajně dobře a ve středu budou propuštěny do domácího ošetřování. "Je to poprvé za dvacet let historie transplantačního centra, kdy se takový zákrok povedl...

PRAHA - “ řekl vedoucí transplantačního centra motolské nemocnice

Jaroslav Špatenka. „V minulosti již sice byl v našem centru takový zákrok několikrát připraven, ale vždy se při vyšetření objevila nějaká zdravotní okolnost, která transplantaci od živého dárce vyloučila,“ dodal. Motolské centrum jako jediné provádí transplantace ledvin u dětí. Zatím jim transplantovali 140 ledvin, ale výhradně od mrtvých dárců. Protože však v ČR v posledních třech letech výrazně klesl počet transplantací ze zemřelých, chtějí se nyní lékaři zaměřit především na živé dárce.

„Zlepšené možnosti potlačení imunitní reakce přispěly k tomu, že nyní i při nedokonalé shodě znaků dárce a příjemce jsou lepší výsledky transplantací orgánů od živých dárců,“vysvětlil nedávno přednosta Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny Štefan Vítko.

(ohm, čtk), Haló noviny, 9.7.2001


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Haló noviny

Komentovat článek: Patnáctileté dceři byla u nás poprvé úspěšně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné