Patnáctileté dceři byla u nás poprvé úspěšně transplantována ledvina matky

V transplantačním centru pražské Fakultní nemocnice byla poprvé v České republice úspěšně transplantována dítěti ledvina od živého dárce. Ledvinu poskytla patnáctileté nemocné Jitce její dvaačtyřicetiletá matka. Oběma se daří nyní údajně dobře a ve středu budou propuštěny do domácího ošetřování.
„Je to poprvé za dvacet let historie transplantačního centra, kdy se takový zákrok povedl…

PRAHA – “ řekl vedoucí transplantačního centra motolské nemocnice

Jaroslav Špatenka. „V minulosti již sice byl v našem centru takový zákrok několikrát připraven, ale vždy se při vyšetření objevila nějaká zdravotní okolnost, která transplantaci od živého dárce vyloučila,“ dodal. Motolské centrum jako jediné provádí transplantace ledvin u dětí. Zatím jim transplantovali 140 ledvin, ale výhradně od mrtvých dárců. Protože však v ČR v posledních třech letech výrazně klesl počet transplantací ze zemřelých, chtějí se nyní lékaři zaměřit především na živé dárce.

„Zlepšené možnosti potlačení imunitní reakce přispěly k tomu, že nyní i při nedokonalé shodě znaků dárce a příjemce jsou lepší výsledky transplantací orgánů od živých dárců,“vysvětlil nedávno přednosta Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny Štefan Vítko.

(ohm, čtk), Haló noviny, 9.7.2001

Ohodnoťte tento článek!