Patří do muzea, ale pořád léčí

lékař, chirurg, rentgen, rtg

Bez jakýchkoliv příprav by se v Klatovské nemocnici dal natočit film pro pamětníky. Stačí si projít oddělení a prohlédnout si vybavení, které mají lékaři k dispozici.

Jedenáct, třináct, sedmnáct a pořád výš. S tak starými přístroji tady léčí pacienty. K nejstarším unikátům patří přenosný rentgen na ARO, který zakoupili před jedenatřiceti lety.

„Životnost přístrojů je kolem pěti šesti let. U nás v nemocnici je průměrný věk přístrojů 9,4 roku,“ potvrdil náměstek ředitele Klatovské nemocnice Igor Jakubčík. Proto do nové nemocnice, která je těsně před dokončením, shánějí moderní přístrojové vybavení.

Nevyhovující jsou ale i prostory na mnohých odděleních. S jejich úpravou se v novém objektu rovněž počítá. „U akutních případů bude lepší dostupnost k vyšetření ECHO, CT nebo rentgenem. V současných podmínkách je nutné pacienty převážet sanitkou,“ vysvětluje primářka ARO oddělení nemocnice v Klatovech Miriam Gredová.

Zastaralost přístrojů potvrzuje i primář chirurgického oddělení Jaromír Vondrů. „Před časem jsme sháněli součástku na angioplastickou linku. Cesta nás dovedla až do Německa, kde jsme ji objevili v muzeu,“ vypráví Vondrů.

Přístroje do dražby

Ne všechny přístroje jsou ale nemoderní a ne se všemi se lékaři při stěhování do nové nemocnice budou loučit.
„Část z nich samozřejmě budeme používat dál, protože některé se nakoupili nedávno a navíc přístrojové vybavení podle možností doplňujeme a měníme,“ říká ředitel nemocnice František Lešundák.

Zbylé přístroje chce vedení nemocnice nabídnout zdravotnickým zařízením v republice, veterinárním klinikám nebo je prodat v dražbě. Vzhledem ke stáří přístrojů si ale nedělají iluze, že o ně bude velký zájem a vydělají na prodeji velké peníze.

S instalací nových přístrojů musí v nemocnici počkat do doby, než se dostaví. Zatím probíhají veřejné zakázky na jejich nákup. Jasno má jen radiologie. Tady už vybavení za více než dvaaosmdesát milionů vybrali.

Patří do muzea, ale pořád léčí
Ohodnoťte tento článek!