Péče o duševně nemocné u nás kulhá na obě nohy

Špatný první dojem z léčebny a nedostatek informací. To podle výzkumu společnosti STEM/MARK nejvíc trápí psychiatrické pacienty. Léčebny z výzkumu vycházejí o dost hůř než psychiatrická oddělení v nemocnicích. Tam pouze osm procent pacientů uvedlo, že s nimi lékař nejednal s respektem a úctou, jenže v případě léčeben to bylo pětkrát víc: přes 40 procent…

Podle pacientů vázne také přísun informací. „Zhruba třetině ze všech dotázaných nikdo nevysvětlil vedlejší účinky léků, které užívají. Přitom informovanost pacienta je pro míru jeho spokojenosti klíčová,“ uvedl autor výzkumu Tomáš Reiter.

Průzkum potvrdil, že mezi duševně nemocnými žádná velká spokojenost nevládne. V porovnání s ostatními pacienty jsou na tom hůř.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

S kvalitou poskytované péče jsou totiž podle výzkumu spokojeni průměrně ze sedmdesáti procent. Když ale obdobný výzkum prováděli v oblasti onkologické péče, byla zjištěná spokojenost pacientů o celých 14 procent vyšší.

Dá se na tom něco to zlepšit? Psychiatři krčí rameny a volají po penězích. Na velkých pokojích například nemají pacienti dostatek soukromí – ale na přestavbu finance nejsou, takže se nic nezmění.

Protesty se začaly ozývat také od neziskových organizací, které se péči o duševně nemocné věnují. Patnáct z nich se podepsalo pod kritický dopis ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi.

„Postihly nás škrty v plánovaných investicích, které ministerstvo udělalo v rámci oddlužení nemocnic,“ říká Barbora Wenigová z projektu Změna.

Výdaje na psychiatrii jsou v Česku oproti civilizovaným zemím nízké – republika je dlouhodobě na jednom z posledních míst v Evropě.

Českobudějovické listy

Péče o duševně nemocné u nás kulhá na obě nohy
Ohodnoťte tento článek!