Pečenka: Nucená správa ve VZP asi do konce března

„Mohla by skončit asi ve čtvrtletí. Tedy do konce března,“ prohlásil v neděli Antonín Pečenka. Oznámil dále, že se přihlásí do konkursu na ředitele VZP, který správní rada VZP vypsala minulý týden…

Nucený správce ve Všeobecné zdravotní pojišťovně Antonín Pečenka se v nedělní televizní Sedmičce vyjádřil k tomu, jak dlouho by nucená správa mohla trvat.

„Mohla by skončit asi ve čtvrtletí. Tedy do konce března,“ prohlásil Pečenka. Oznámil dále, že se přihlásí do konkursu na ředitele VZP, který správní rada VZP vypsala minulý týden.

Na dotaz, o kolik se zkrátí lhůta splatnosti lékařům poté, co vláda dala VZP tzv. předsunutou platbu za státní pojištěnce, Pečenka řekl: „Zhruba o 10 dnů.“

To by lékařům mělo pomoci vyřešit částečně své problémy. Právě kvůli opožďování plateb od VZP znovu praktičtí lékaři vstoupili do stávkové pohotovosti a přidali se k nim i dětští lékaři. Zubaři své rozhodnutí oznámí tento týden.

Odstupující ředitelka VZP Jiřina Musílková uvedla, že z těchto tří miliard ale VZP dostane pouze dvě miliardy a jednu miliardu ostatní pojišťovny. Podle ní se doba splatnosti nezkrátí o deset dnů, ale o pět dnů.

Mezi účastníky Sedmičky se vedl i spor o tzv. překlenovací úvěr, který by si VZP měla vzít, aby odstranila 11miliardový deficit.

Podle Musílkové si ho VZP nemůže vzít okamžitě, protože nemůže zaručit, že ho bude splácet. Již dříve odhadla, že překlenovací úvěr by měl být, aby měl smysl, ve výši asi 11 miliard.

Nucený správce Antonín Pečenka si ale myslí, že by to mohlo být pouze 3 až 5 miliard. Oba se ale shodli, že překlenovací úvěr je běh na dlouhé trati. O tom, zda si ho vzít, nebo ne, by měla správní rada VZP rozhodnout do konce ledna.

Václav Pergl, Právo

Pečenka: Nucená správa ve VZP asi do konce března
Ohodnoťte tento článek!