Pečenka: VZP již zřejmě nebude dále podporovat projekt IZIP

VZP zřejmě nebude podporovat projekt internetových zdravotních knížek
IZIP. S vypovězením smlouvy počítá návrh rozpočtového provizoria pro VZP, který vzniká na ministerstvu zdravotnictví. Řekl to nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka…

PRAHA – Rozhodnout by o tom měla správní rada pojišťovny. Projekt IZIP, který spoluzakládali členové ODS, kritizuje již delší dobu ministr zdravotnictví David Rath.

„Budeme vyvíjet veškerou aktivitu k tomu, abychom tyto projekty ukončili ve VZP, protože je považujeme doslova za finanční vysávání pojišťovny,“ řekl ministr. K ukončení těchto projektů vyzval podle svých slov již koncem prosince

tehdejší ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. Peníze jsou podle Ratha potřeba více na prevenci rakoviny prsu a děložního hrdla než na „podnikatelské aktivity některých politiků“.

Ve společnosti IZIP figurovali europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Ouzký dnes potvrdil to, že je na něj vyvíjen nátlak, aby tento projekt prodal. Ve středu na to upozornil člen sněmovní vyšetřovací komise k VZP, poslanec Michal Doktor (ODS).

Podle Ratha si projekt v minulosti vyžádal asi 300 milionů korun, je drahý a nevýhodný. Naopak zahraniční experti považují jeho cenu v porovnání s jinými programy za mnohonásobně levnější.

Projekt také dostal několik mezinárodních ocenění. Podle Ratha byla společnost IZIP vybrána bez výběrového řízení, VZP ji vyzvala jako jediného zájemce.

Podle výkonného ředitele společnosti IZIP Tomáše Mládka nemůže ministr projekt zastavit. Řekl to internetovému serveru Euro OnLine. Finanční podíl VZP je podle něj smluvně zajištěn až do roku 2007. Smlouva společnosti s VZP obsahuje podle Mládka i klauzuli o výpovědní lhůtě a vyrovnání závazků pro případ jednostranného vypovězení.

V elektronických knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají lékaři, jimž to pacient dovolí. Pečenka se domnívá, že by elektronické knížky neměly zcela skončit. „Měly by se na něm (projektu) podílet

všechny pojišťovny a měl by být více chráněn před zneužitím dat,“ uvedl Pečenka. Na poskytovatele této služby by vypsal výběrové řízení.

Podle něj existuje více společností, které se touto problematikou zabývají. Připustil to, že by se do výběrového řízení mohl přihlásit i IZIP.

K 6. lednu bylo v systému IZIP registrováno 828.220 zdravotních knížek, které obsahovaly 2,8 milionu zápisů. Zapojeno bylo 7892 zdravotnických pracovníků ve 4894 zařízeních.

ČTK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Tak to by byla opravdu škoda. Všichni velmi dobře víme, že projekt IZIP je dělán pro budoucnost, je velmi dobře zpracován a funguje. Nicméně, pokud jej VZP přestane podporovat, nestane se vůbec nic, akorát se přidají ostatní Pojišťovny a celý projekt bude výhodně prodán někomu, kdo má většího obchodního ducha a lépe vidí do zdravotnické budoucnosti. Možná bude dokonce lepší, když se to celé odpolitizuje. Ale projekt IZIP zcela určitě nezahyne.

Pečenka: VZP již zřejmě nebude dále podporovat projekt IZIP
Ohodnoťte tento článek!