Přejít na obsah

Pecina potvrdil pojišťovnám povinnost zadávat zakázky dle zákona

zpět
7.10.2008

České zdravotní pojišťovny musejí zadávat zakázky v řádných výběrových řízeních podle zákona, stejně jako státní instituce. Už dříve o tom rozhodl antimonopolní úřad (ÚOHS), teď verdikt svých podřízených potvrdil i jeho šéf Martin Pecina...

ČTK to sdělil mluvčí úřadu Kristián Chalupa. ÚOHS se zabýval konkrétní zakázkou Hutnické pojišťovny.

V Česku funguje deset zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví ale posuzuje několik dalších žádostí na získání licence potřebné pro zahájení činnosti zdravotní pojišťovny. Už fungující pojišťovny vybraly na pojistném jen za letošní první čtvrtletí 52 miliard korun. Část z těchto peněz vydávají právě za nejrůznější zakázky.

Podle zákona musí zadavatel vypisovat řádné výběrové řízení, pokud předpokládaná cena zakázky překročí hranici dva miliony korun, v případě stavebních prací je limit posunut na šest milionů korun.

Některé pojišťovny sice nepatří státu, hospodaří ale s veřejnými penězi, uvedl Chalupa. „Financování zdravotních pojišťoven není zcela odděleno od státu, neboť pojišťovna nemůže s příjmy z veřejného zdravotního pojištění libovolně nakládat. Z konstrukce zdravotního pojištění vyplývá, že se nejedná o dobrovolnou platbu, nýbrž o povinný odvod,“ doplnil.

Paradoxně správní řízení ke zmiňované zakázce Hutnické zaměstnanecké pojišťovny úřad zastavil bez postihu. Zakázka totiž byla v hodnotě pod dva miliony korun, a výběrové řízení tak nebylo potřeba.

V minulosti už některé pojišťovací domy měly kvůli zakázkám potíže. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna se sice zákonem o veřejných zakázkách řídí, přesto v několika případech chybovala, a ÚOHS jí za to vyměřil sankce v celkové výši přes milion korun. Později je ale sám zrušil.

Nedávno největší tuzemské zdravotní pojišťovně nařídil, aby přehodnotila zakázku na dodavatele nových evropských průkazů za 56 milionů korun.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Pecina potvrdil pojišťovnám povinnost zadávat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Pecina potvrdil pojišťovnám povinnost zadávat…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Zelezny zajimave  | 8. 10. 2008 09:55

"Nedávno největší tuzemské zdravotní pojišťovně nařídil, aby přehodnotila zakázku na dodavatele nových evropských průkazů za 56 milionů korun." VZP porusuje zakony, ale jeji reditel pritom dostava statisicove odmeny a pokuty plati z eraru. Zajimave.

Jiri Wicherek Neboli  | 7. 10. 2008 23:31

ZP by mely zadavat zakazky dle zakona, ale kdyz tak neucini, nic se vlastne nedeje a take se nic nestane.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné