Přejít na obsah

Pečovatelská služba je nyní jednou z nejvíce ztrátových činností ve vimperské nemocnici

zpět
30.8.2010
senior
zvětšitsenior
Autor: shutterstock

senior | Autor: shutterstock

 

Pro město a jeho spádovou oblast je jednou ze zásadních služeb zajišťovaných zdejší nemocnicí pečovatelská služba. Ta, stejně jako další činnosti, se nyní podrobuje zkoumání současného provozovatele.

„Pečovatelská služba funguje v rozsahu, v jakém jsme ji přebrali. Momentálně celou službu stále ještě mapujeme z hlediska organizace práce. Nevylučujeme, že k nějakým změnám může dojít v tom smyslu, že pečovatelky, které mají speciální kurz, nemusejí být využívány pouze pro rozvoz obědů, který klientovi podají mezi dveřmi nebo přes plot, aniž by mu poskytly další odborné služby, na které je smlouva a na které mají vzdělání,“ uvedla ředitelka zdravotnické péče vimperské nemocnice Ivana Mádlová.

Připustila, že po vyhodnocení to může znamenat jednu z cest jak uspořit v provozu nemocnice. Pečovatelky, které si musejí psát minutu po minutě každý den, by to neměly vnímat jako svou persekuci ze strany vedení nemocnice.

„Je třeba brát do úvahy, že se při poskytování pečovatelské služby najezdí spousta kilometrů. Je otázka, zda ke všem klientům musejí jezdit ve dvou, nebo stačí jen jedna, zda musí jet s obědy kvalifikovaná pečovatelka, zda okruhy jízd jsou racionální nebo ne. To vše potřebujeme nejprve zmapovat, analyzovat a udělat hodnocení. Samozřejmě, že v situaci, kdy nemocnice je v takové finanční situaci, v jaké je, musíme všechny činnosti racionalizovat,“ upozornila Ivana Mádlová.

Přesto nelze jednoduše říci, že na základě výsledků dojde ke snížení počtu zaměstnanců. „Jsme ve fázi mapování, ale bereme do úvahy také rekonstrukci třetího patra na lůžka následné péče, k čemuž jsme se zavázali. Proto jsme předjednávali s pečovatelkami variantu, že by přešly na toto oddělení. Zatím nemáme vyloženě negativní odezvu z jejich strany. Jsou ochotny akceptovat i toto řešení, ale vše je ve fázi jednání,“ nastínil další možnosti předseda představenstva akciové společnosti Bohemia Hospitals Vlastimil Černý.

Do hry kolem pečovatelské služby hodlá vstoupit i město Vimperk. „Jsme dohodnuti s vedením nemocnice, že se sejdeme v září, protože pečovatelskou službu dotujeme z prostředků města. Vedle nemocnice poskytuje pečovatelskou službu také charita. Proto, až bude mít nemocnice výsledky průzkumu využívání pečovatelské služby, se znovu sejdeme včetně charity a domluvíme se, jak bude vypadat tato služba a spolupráce do budoucna. Každopádně ze strany města chceme tuto službu zachovat,“ potvrdil starosta Vimperka Pavel Dvořák.

Současně nechtěl spekulovat o tom, že by pečovatelskou službu mohl v budoucnu nabízet jen jeden subjekt. „Vše bude věcí dohody a konkrétních čísel. Pochopitelně i ochoty obou subjektů a nás se domluvit,“ doplnil Dvořák s tím, že konkrétní datum schůzky není stanoveno, ale rámcově platí září, s největší pravděpodobností až po jednání zastupitelstva.

O tom v jakém stavu to je, a jak to bude, nechtěl mluvit ani předseda představenstva Vlastimil Černý. „Proto činnost pečovatelské služby mapujeme, abychom zjistili, zda jsou nějaké rezervy. Na druhou stranu v současné chvíli je pečovatelská služba jedna z nejztrátovějších činností nemocnice a my musíme zjistit proč,“ připustil Černý s tím, že to může být jen v organizaci práce.

„Druhá věc je logistika, která se zatím příliš neřešila. Místo toho, aby se jednalo o okružní trasu, jezdí se hvězdicově, což je logicky dražší. Potřebujeme se jen zorientovat, abychom zjistili, kde jsou rezervy. Sehnat ve Vimperku zdravotnický personál není tak jednoduché, proto si nemůžeme dovolit jen tak někoho propustit s tím, že víme, že ho za nějakou dobu budeme potřebovat. Snažíme se za prvé nikoho nepropouštět a za druhé najít rezervy v rámci nemocnice. Pokud se nám podaří převést část pečovatelek na rekonstruované patro, budeme jen rádi a ony snad také,“ ubezpečil Černý.

Nabízí se otázka, kdo pak v pečovatelské službě zůstane, zda to nebudou jen ty, které rozvážejí obědy. „Tak to není. Zjistili jsme, že větší části klientů se sice vozí jen obědy, ale dalším se kromě toho poskytují i specializované pečovatelské služby. Opatření, o kterých jsem mluvila, se týkají pouze té části klientů, kteří mají pouze obědy a nevyžadují další výkony, jako je pomoc s nákupem, pomoc s koupelí a podobně, kde bychom zachovali kvalifikovanou sílu,“ dodala ředitelka Mádlová.


Klíčová slova

Autoři

Miroslav Fuchs, Regionální deník

Komentovat článek: Pečovatelská služba je nyní jednou z nejvíce…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné