Přejít na obsah

Pediatři připravují žaloby na VZP

zpět
29.5.2007

Pediatři připravují žaloby na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu kvůli strhávání peněz. Dohodli se na tom na víkendovém sněmu. Lékařům vadí, že jim VZP spočítala regulační srážky za loňský rok podle vyhlášek tehdejšího ministra zdravotnictví Ratha...

Pediatři připravují žaloby na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) kvůli strhávání peněz. Dohodli se na tom na víkendovém sněmu.

Lékařům vadí, že jim VZP spočítala regulační srážky za loňský rok podle vyhlášek tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Připomínky lékařů prý nezohlednila.

I když pak VZP zjistila chybu ve výpočetním systému, bez vysvětlení částku i s chybami snížila o určité procento a peníze lékařům nyní strhává.

Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer ČTK řekl, že tento týden se setká s ředitelem VZP Pavlem Horákem, aby si vše vyjasnili. Mnoho si ale od toho neslibuje.

Horák se musí řídit rozhodnutími správní rady. „Do týdne vytvoříme skupinu právníků, kteří připraví vzorovou žalobu,“ uvedl Neugebauer.

Podle jeho informací strhla VZP desetitisícové částky lékařům ve většině okresů. Jen například v severních Čechách se s lékaři domluvila, že se srážkami počká do června.

Ostatní zdravotní pojišťovny srážky lékařům odpouštějí. Pobočky VZP podle Neugebauera naopak informovaly lékaře, že mají pokyn z centra peníze strhávat. Rozhodla o tom prý správní rada.

Problémy se strháváním mají i praktici pro dospělé, jsou to ale mnohem nižší částky. Pediatrům totiž vzhledem k růstu porodnosti přibylo pacientů, s tím i preventivních prohlídek a očkování.

Většina tak překročila limit, který jim pro loňský rok stanovila vyhláška.

Neugebauer předpokládá, že v první fázi podá žaloby modelově jen pár lékařů, nikoli zhruba 2200 členů sdružení.

„Nechceme rozpoutat peklo s podáním tisíců žalob, nejdříve podáme nějakou, abychom věděli, do jaké míry uspějeme,“ vysvětlil.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Pediatři připravují žaloby na VZP

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pediatři připravují žaloby na VZP

Komentáře

další 4 komentáře
MUDr. Nový soudní řízení  | 29. 05. 2007 21:24

Bohužel pro lékaře z terénu je soudní řízení nákladné a časově náročné, to je úkol pro organizaci /např. ČLK/ aby sehnala silného advokáta a nebála se jít se svou stížností třeba i do Štrasburku. Pro zajímavost přikládám do jisté míry související článek, celý je adrese http://si.vega.cz/zpravy/11119-huttenczapska-vyhrala-ve-strasburku-soud-kvuli-naj/ Soud ve Štrasburku všemi hlasy rozhodl, že Polsko porušilo Evropskou konvenci o lidských právech, což má negativní dopady na dalších asi 100.000 polských majitelů domů. Podle soudu jde o systémový problém, který souvisí se špatným fungováním polské legislativy. Majitelé domů v Polsku jsou podle štrasburského soudu poškozeni na svých právech mimo jiné tím, že nemohou zvyšovat nájemné nad úroveň, kterou stanovil stát. Nyní tedy podle soudu nemohou vytvářet zisk ani pokrýt náklady na nutnou údržbu.

Jsme vazaly našich p Politici si z nás dělají jen legraci  | 29. 05. 2007 11:19

My platíme pokuty VZP za léčení lege artis a politici si rozdělují naše zdravotní daně po statisících!

Milan Vašíček Správný útok na nesprávný terč  | 29. 05. 2007 10:01

Pojišťovna se řídí platným právním předpisem, kterým je vyhláška MZ. Tudíž nemůže být činěna zodpovědnou za to, že se chovala v souladu s právem. Naopak Česká republika může být činěna odpovědnou za nesprávný úřední postup vydáním nesprávné vyhlášky a způsobení škody v příčinné souvislosti s vydáním vyhlášky. Do dvou let může být první výsledek a případné dovolání do dalších dvou let a ústavní stížnost totéž. Chtělo by to současně podanou sérii asi 10 žalob, aby se snížila rizika toho, že to napadne někomu, kdo nebude vědět, co si s tím má počít a tudíž riziko toho, že bude docházet ke zbytečným časovým ztrátám a navíc by se zkušenosti z jednoho sporu daly používat v jiných. Bez toho to bude hra na náhodu, nicméně přeji všem, kteří se do akce zapojí, plný úspěch. Musí se však smířit s tím, že to bude trvat mnoho let a na cestě bude plno překážek a bude je to stát hodně nervů. Nicméně je to lepší, než nedělat nic.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné