Pediatři připravují žaloby na VZP

Titulní obrázek

Pediatři připravují žaloby na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu kvůli strhávání peněz. Dohodli se na tom na víkendovém sněmu. Lékařům vadí, že jim VZP spočítala regulační srážky za loňský rok podle vyhlášek tehdejšího ministra zdravotnictví Ratha…

Pediatři připravují žaloby na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) kvůli strhávání peněz. Dohodli se na tom na víkendovém sněmu.

Lékařům vadí, že jim VZP spočítala regulační srážky za loňský rok podle vyhlášek tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Připomínky lékařů prý nezohlednila.

I když pak VZP zjistila chybu ve výpočetním systému, bez vysvětlení částku i s chybami snížila o určité procento a peníze lékařům nyní strhává.

Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer ČTK řekl, že tento týden se setká s ředitelem VZP Pavlem Horákem, aby si vše vyjasnili. Mnoho si ale od toho neslibuje.

Horák se musí řídit rozhodnutími správní rady. „Do týdne vytvoříme skupinu právníků, kteří připraví vzorovou žalobu,“ uvedl Neugebauer.

Podle jeho informací strhla VZP desetitisícové částky lékařům ve většině okresů. Jen například v severních Čechách se s lékaři domluvila, že se srážkami počká do června.

Ostatní zdravotní pojišťovny srážky lékařům odpouštějí. Pobočky VZP podle Neugebauera naopak informovaly lékaře, že mají pokyn z centra peníze strhávat. Rozhodla o tom prý správní rada.

Problémy se strháváním mají i praktici pro dospělé, jsou to ale mnohem nižší částky. Pediatrům totiž vzhledem k růstu porodnosti přibylo pacientů, s tím i preventivních prohlídek a očkování.

Většina tak překročila limit, který jim pro loňský rok stanovila vyhláška.

Neugebauer předpokládá, že v první fázi podá žaloby modelově jen pár lékařů, nikoli zhruba 2200 členů sdružení.

„Nechceme rozpoutat peklo s podáním tisíců žalob, nejdříve podáme nějakou, abychom věděli, do jaké míry uspějeme,“ vysvětlil.

ČTK

Pediatři připravují žaloby na VZP
Ohodnoťte tento článek!