Přejít na obsah

Pediatrům chybí peníze z poplatků

zpět
6.5.2009

Od začátku dubna, kdy bylo plošně zrušeno vybírání regulačních poplatků za lékařské ošetření dětí a dorostu do osmnácti let, přišli pediatři na Mělnicku o tisíce korun. Částka z poplatků, které se u dětských lékařů donedávna povinně platily, sloužila především k zajištění chodu ordinace a k její modernizaci...

Oficiální kompenzace se však zatím tato znevýhodněná skupina lékařů nedočkala. K modernizaci ordinace a jejího vybavení sloužily příjmy z poplatků i mělnické lékařce pro děti a dorost Jarmile Přidalové. „Příjmy z poplatků dělaly něco mezi padesáti až šedesáti tisíci korun ročně, o což jsme jejich zrušením přišli. Za tyto peníze jsme do ordinace pořídili CRP přístroj, s jehož pomocí z kapky krve do dvou minut zjistíme, zda pacient potřebuje antibiotika, či ne,“ řekla dětská lékařka a dodala, že za peníze z poplatků pořídili i nové vybavení čekárny. Zrušení poplatků, pro pacienty do osmnácti let pociťují i v ordinaci Jana Nemečka, praktického lékaře pro děti a dorost, ordinujícího ve Mšeně a v Liběchově. „Částka, kterou jsme z poplatků měli, se pohybovala kolem šesti tisíc korun měsíčně, nedá se to však jednoznačně říci. V létě, kdy je nemocných méně, byla částka nižší a naopak v zimě, kdy je období chřipek, byla vyšší,“ uvedl lékař a dodal, že poplatky sloužily také jako takzvaná regulace pacientů. Podle Jana Němečka lidé začali po zrušení poplatků do ordinace docházet s banalitami, které se bez problémů běžně řeší doma. „Kdekoli je zdravotnictví bez regulace, tak je neufinancovatelné. Jestliže pacienti neplatí poplatek v ordinaci, promítne se to v navýšeném zdravotním pojištění nebo v daních,“ poznamenal. Pediatrička z Kralup nad Vltavou Zuzana Schnabelová zatím zrušení poplatků výrazně nepociťuje. „Naštěstí naše ordinace nemá takové výdaje jako ordinace s přístrojovým vybavením. Částku z poplatků, která se pohybovala od pěti do deseti tisíc měsíčně, jsme používali na nákup potřeb do ordinace,“ uvedla kralupská lékařka.

Jiří Říha, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Pediatrům chybí peníze z poplatků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Pediatrům chybí peníze z poplatků

Komentáře

dalších 12 komentářů
míra civava Re:co to?  | 7. 05. 2009 18:26

Samozřejmně,že čím více prostředků je ve ve zdravotnictví,tím více zbývá na vážně nemocné.Ten poplatek má hlavně regulační efekt,což je jednoduše prokazatelné.Tím se ušetří potřebné miliardy,které směřují hlavně k úhradám vážně nemocných.Poplatek nikoho finančně neohrozí a pomůže těm,kteří to opravdu potřebují a nechodí si k doktorovi pokecat.

BLB Re:co to?  | 7. 05. 2009 09:40

Věř jenom sobě!

mira co to?  | 6. 05. 2009 18:59

Já byl přesvědčen dle Julínka a jeho kašpárka,že poplatky jsou pro těžce postižené pacienty a ono to jak se dočítám tak není.Tak nevím komu věřit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné