Pekárek nevěří, že za této vlády zubaři prosadí spoluúčast

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek se domnívá, že za současné vlády zubaři spíše neprosadí svůj záměr zvýšit spoluúčast pacientů. „Domnívám se, že v současné době a za současné vlády takováto změna nepřipadá v úvahu,“ řekl Pekárek…

PRAHA –

Emmerovou ujistil, že zubaři rozhodně nechtějí vystoupit ze systému veřejného zdravotního pojištění.

„Já se domnívám, že z pojištění by měla být hrazena péče o děti, chirurgie, paradontologie a eventuelně větší balíček péče pro důchodce, ale lidé v produktivní sféře by mohli platit například výplně,“ řekl Pekárek.

„Je to porušování Listiny základních práv a svobod, je to zneužití monopolního postavení na prostoru ambulantní péče,“ reagovala Emmerová. Již počátkem března prohlásila, že výzvy Pekárka, aby zubaři vybírali od lidí za ošetření, považuje za asociální.

Kdyby zubaři za péči vybírali, narušilo by to podle ní dostupnost péče, která je vymezena zákonem o veřejném zdravotním pojištění a zaručena Listinou základních práv a svobod.

V Česku není pokladenský systém, pojišťovny nemohou lidem účet proplatit. Lidé s nižšími příjmy, například důchodci a rodiny s malými dětmi, by k zubaři přestali chodit, tvrdí Emmerová.

Zubaři jsou přitom připraveni hájit svá práva až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Pekárek 4. března připomněl, že listina hovoří jen o právu pacienta na bezplatné ošetření v rámci systému veřejného zdravotního pojištění.

Podle této listiny ale také nikdo nemůže být nucen k tomu, aby pracoval zadarmo. Stomatologové nejsou spokojeni se zpožďováním plateb od pojišťoven, představovali by si také lepší odměnu za svoji práci.

Nelíbí se jim ani záměr Emmerové obnovit spádová území pro lékaře a pacienty, což by omezilo svobodnou volbu, ani její úmysl rozhodovat o investicích.

„Listina práv a svobod neříká nic o tom, že všichni, kdo vystudovali medicínu, musejí povinně svým pacientům sloužit,“ zdůraznil Pekárek. Ministryně si podle něj plete současnost s dobou dávno minulou a zapomněla na to, že Česko je členem Evropské unie.

ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Emmerová: odmítám přímé platby u zubařů
Pacienti zaplatí v hotovosti, hrozí zubaři
Olejár: Zubaři, soukromá sféra vás neuživí
Ohodnoťte tento článek!