Přejít na obsah

Peníze do zdravotnictví by měli přinést cizinci

zpět
3.4.2007

Více peněz do českého zdravotnictví by měli přinést cizinci. Myslí si to ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Cizinci zde tvoří dvě až tři procenta z 1500 hospitalizovaných ročně. Dbalý chce zvýšit jejich podíl až na deset procent. Nemocnice na to podle něj kapacity má, aniž omezí péči o nemocné z Česka...

Praha - Naopak budou mít z přílivu cizinců výhody: nemocnice získá peníze na moderní přístroje, jež použije i pro české pacienty.

„Je to skulina na trhu, kterou chceme využít,“ řekl Dbalý. Špičkové zařízení, které vzniklo v osmdesátých letech minulého století jako sanatorium pro komunistické funkcionáře a bylo pro ně vybavené nejlepší technikou, převzal loni na podzim.

Jeho předchůdce Oldřich Šubrt, nositel titulu manažer roku, je generálním ředitelem soukromého nemocničního řetězce Euromednet.

Podle Dbalého dosáhla už Homolka stropu peněz, které může získat ze zdravotního pojištění. Další prostředky na rozvoj chce ředitel získat z léčení nemocných cizinců. Zájmem o nemocnici podle něj je z celého světa. Nemocnice získala jako první zařízení v Česku mezinárodně uznávanou akreditaci kvality.

Po 15 letech provozu potřebuje obnovit známý Leksellův gama nůž. V devadesátých letech na jeho koupi přispěli ve sbírce občané. Zařízení jím operuje mozkové nádory. Dbalý chce koupit také celotělový gama nůž, nemá ho zatím žádná nemocnice v ČR. To by umožnilo rozvinout na Homolce onkologický program. Zatím zde lidi s rakovinou diagnostikují a operují. Péče by se rozšířila i o možnosti ozařování.

Další zásadní změnu by podle Dbalého mělo přinést to, že Homolka vybuduje akutní lůžka následné péče, případně si je v některém jiném zařízení nasmlouvá. Průměrná ošetřovací doba v této nemocnici je nyní 6,8 dne. Provádějí zde složité operace srdce a mozku. Pacienti by většinou mohli třetí až čtvrtý den uvolnit drahé lůžko, pokud by byla zajištěna další odborná nemocniční péče. Nemocnici by se uvolnila lůžka pro další pacienty a mohla by operovat ještě více lidí.

Dbalý dodal, že na investice dává Homolka ročně 210 až 220 milionů korun. Peníze na to si vydělá, nedostává od státu žádné dotace. Na současné projekty by chtěl Dbalý získat evropské peníze.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Peníze do zdravotnictví by měli přinést cizinci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Peníze do zdravotnictví by měli přinést cizinci

Komentáře

1 komentář
Čech Proč ne  | 3. 04. 2007 13:03

Léčit cizince je dobré, jsou to taky lidé. Jen nechápu jestli můžu být ošetřen taky za penize co platí cizinci a zůstat čechem.Nebo zůstane Homolka skutečne jen pro vyvolené ? Když nechci čekat v pořadníku daném povoleným limitem pojišťovny na daný druh ošetření, operace .Nebo češi nejsou lidé ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné