Peníze na nejmodernější léky hlavně do onkologických center

Titulní obrázek

Léčba nových pacientů moderními, ale drahými onkologickými léky bude řešena vždy individuálně mezi příslušnou zdravotní pojišťovnou a onkologickým centrem. Zlepší se i kontrola podávání těchto drahých léků, čímž by se mělo zabránit případnému plýtvání penězi…

Takový je výsledek včerejšího jednání náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Drymla s řediteli zdravotních pojišťoven o zajištění financování léčby onkologických pacientů ve druhém pololetí letošního roku.

„Dohodli jsme se, že finační prostředky, kterých je na toto období proti loňskému roku nejméně o 10 až 15 % víc, budou směrovány především do onkologických center a ta dostanou možnost ve větší míře léčit moderními onkologickými léky, a to i v kombinaci s ozařováním,“ píše se v prohlášení ze společné schůzky.

Zdravotní pojišťovny i ministerstvo budou dál hledat peníze pro zajištění moderní léčby onkologických onemocnění, jejichž počet rok od roku vzrůstá.

Jak jsme již informovali, minulý týden předseda onkologické společnosti prof. Jiří Vorlíček prohlásil, že chybějí peníze na nejmodernější léky pro onkologické pacienty a ti je nedostanou včas.

Ministr zdravotnictví David Rath okamžitě poslal na pracoviště profesora Vorlíčka do brněnské fakultní nemocnice kontrolu, která zjistila, že klinika 2 milióny korun, za něž mohla léčit, vrátila. Vorlíček ale tvrdil, že v 80miliónovém obratu nemůže hlídat každou tisícikorunu, a trval na svém, že noví pacienti moderní léčbu nedostávají. Včerejší jednání tak přece jenom posunulo řešení problému o krůček dál. Je naděje, že Vorlíčkova slova padla na úrodnou půdu a noví onkologičtí pacienti léky mít budou.

Právo

Peníze na nejmodernější léky hlavně do onkologických center
Ohodnoťte tento článek!