Peníze od pacientů mají zlepšit péči

Titulní obrázek

Pacienti se díky poplatkům v nemocnicích dočkají lepší péče. Tvrdí to představitelé těchto zařízení na Zlínsku. Za zhruba 1,9 milionu korun, které vybrali v lednu, nakoupí nové přístroje, pomůcky, nebo zafinancují opravy. Je to pro jejich rozpočty totiž příjem navíc, pojišťovny je na platbách krátit nebudou…

S výjimkou Baťovy nemocnice, která zřídila speciální výběrová místa a najala kvůli poplatkům nové pracovníky, zařízením vznikají s výběrem pouze minimální náklady. „V lednu zaplatilo regulační poplatek téměř jednatřicet tisíc pacientů, což činilo zhruba jeden a půl milionu korun,“ informovala mluvčí Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) Karla Havlíková. Nejvíce pacientů zaplatilo v budově úrazovky. V nemocničním areálu funguje celkem sedm výběrových míst, nejnovější od února i ve dvanáctém pavilonu. „Počáteční náklady na pořízení tiskopisů a vybavení míst činily přes půl milionu korun, celkově náklady na jejich provoz nepřekročí padesát procent vybraných prostředků,“ uvedla mluvčí Havlíková. Doplnila, že vybrané peníze půjdou na rozvoj nových léčebných postupů a přístrojové techniky. Konkrétnější informace však odmítla sdělit. Nemocnice však už zaznamenala i první neplatiče, vymáhání dluhů řeší právní oddělení.

„Zatím jde o patnáct lidí, u většiny je ale předpoklad, že zaplatí složenkou. Pouze dva lidé poplatek zatím odmítli uhradit, a to rodič nemocného dítěte a pacient na pohotovosti,“ prozradila náměstkyně útvaru ošetřovatelské péče KNTB Marie Hejtmánková. I zlínská Nemocnice Atlas použije odvedené poplatky na modernizaci. „Vybrali jsme zhruba dvě stě tisíc, půjdou na provoz. Použijeme je na rekonstrukci budovy a jednáme také o novém přístrojovém vybavení rentgenu a lůžkového oddělení interny,“ sdělila členka představenstva Miluše Tuková. „Neplatičů evidujeme velmi málo, zatím nestojí za to problém řešit,“ dodala. Zatím jediného neplatiče s dluhem šest set korun hlásí Nemocnice Slavičín. Poplatky jim přinesly do rozpočtu necelých čtyřiačtyřicet tisíc korun. Částku již použili například na nákup postranic k postelím, přenosných toalet či umývadel. „Od ledna máme jen oddělení následné péče, peníze tedy využijeme k jeho vybavení, například nákupu rehabilitačních pomůcek,“ poukázal ředitel Libor Palkovský. Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích použije vybraných 115 tisíc korun na další provoz. Problémy s neplatiči byly zanedbatelné. „Vybrané peníze představují nepatrný zlomek v účetnictví nemocnice, a jelikož ministerstvo zdravotnictví pro letošní rok navýšilo úhrady za lůžko dlouhodobě nemocných o dvě procenta, při současné šestapůlprocentní inflaci se můžeme během roku dostat do těžkých platebních problémů,“ upozornila ředitelka Zdislava Tělupilová. To, že peníze zůstanou zdravotnickým zařízením, potvrzuje i Jana Víšková z tiskového odboru Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Je to jejich příjem navíc, což je pevně dáno zákonem,“ upřesnila Víšková.

Martina Nováková, Regionální deník

Peníze od pacientů mají zlepšit péči
Ohodnoťte tento článek!