Peníze pomohou výzkumu nemocí

Titulní obrázek

Přidat peníze na výzkum deseti zdravotnickým pracovištím chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ty by si tak mezi sebou mohly rozdělit 120 milionů korun. Mezi deseti vybranými pracovišti je i Fakultní nemocnice v Hradci Králové…

V hradecké nemocnici by tyto prostředky zamířily na dlouhodobý výzkum nemocí stáří, který zde probíhá ve spolupráci s místní Lékařskou fakultouUKjiž řadu let. „Fakultní nemocnice se problémům stáří věnuje dlouhodobě a právě dlouhodobý výzkumný záměr je podmínkou pro udělení případné dotace. Navíc, v dnešní době je nemožné z finančních prostředků určených na běžný provoz nemocnice zajistit i kvalitní výzkum,“ uvádí lékařský náměstek ředitele fakultní nemocnice Petr Tilšer.

Na projektu se podílí řada odborných pracovišť místní nemocnice, která zkoumají procesy stárnutí ze všech možných pohledů. „Cílem je zlepšit diagnostiku a léčbu nemocí spjatých s jednotlivými stadii životního cyklu. Vycházíme z toho, že populace stárne. Značná část jednotlivých výzkumů se tedy věnuje nemocem určitého věku,“ dodává Tilšer.

Lukáš Holeček, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!