Peníze za odběr krve? Raději ne, i když je dárců málo

Titulní obrázek

Česká republika má kolem tří set dvaceti tisíc aktivních dárců krve. Podle odborníků je to málo. Podle norem Evropské unie by měla krev darovat čtyři procenta obyvatel, u nás by jich tedy mělo být o sto tisíc více, přes 400 tisíc. Sice se uvažuje o zavedení finančních odměn, které by nové dárce přilákaly…

Dárci chybějí bankám spermatu i transfuzním stanicím. Přesto odborníci nedoporučují za odběry krve platit, snížila by se její kvalita.

Česká republika má kolem tří set dvaceti tisíc aktivních dárců krve. Podle odborníků je to málo. Podle norem Evropské unie by měla krev darovat čtyři procenta obyvatel, u nás by jich tedy mělo být o sto tisíc více, přes 400 tisíc. Sice se uvažuje o zavedení finančních odměn, které by nové dárce přilákaly, zároveň se ale odborníci obávají rizika snížení kvality krve a možného ohrožení zdraví příjemce. Nedávný průzkum Deníku prokázal, že většina českých nemocnic zatím nedostatkem krve netrpí. Výjimkou je Praha. Všech devět pražských nemocnic si na problémy s nedostatkem krve stěžuje již delší dobu. Ze 144 nemocnic máproblémy jen šestnáct.

Krev se musí dokupovat

„Krve je zatím dostatek, přicházíme ale o dárce a nových není tolik, aby je nahradili,“ popisuje situaci primář transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové Vít Řeháček. „Počet lidí, kteří pravidelně dochází darovat krev, je standardní. To ale neznamená, že jich máme dost. Pro potřeby nemocnice krev nestačí a musíme ji dokupovat,“ říká primářka transfuzní stanice Fakultní nemocnice Plzeň Růžena Herynková. Problémy už mái s dárci brněnská fakultní nemocnice. „Problém s dárcovstvím krve je velký. Dárců máme stále velice málo. Řada dárců od nás odchází k soukromé společnosti Sanaplasma, která za odběr krve platí,“ uvedla Dagmar Zouharová z brněnské fakultní nemocnice v Bohunicích.

Platit za krev? Ne

Dárcovství krve je v drtivé většině případů bezplatné. Pouhá dvě procenta dárců dostávají odměnu ve výši zhruba čtyř set korun. Tuto odměnu většinou nabízí jen soukromé společnosti, které ze získané krve vyrábí léky. Jednou z nich je právě i švýcarská firma Sanaplasma, která má několik center i v České republice. Český červený kříž (ČČK) sice chápe důležitost léků z krevních derivátů, zároveň však odrazuje občany od darování krve za finanční odměnu. „Získávání krve by mělo i podle unijních tendencí být založeno na dárcovství bezplatném.“ uvádí prezident ČČK Marek Jukl. Důvodem, proč by se za darování krve nemělo platit, je především bezpečnost příjemce krevní transfuze.

Zdravotní riziko je příliš velké

Finanční odměny samozřejmě zvýší poptávku po darování krve. Tím se ovšem zvýší i pravděpodobnost, že se dárcem stane osoba zdravotně nevhodná. „Budeli člověk motivován vidinou peněz, může se snadno stát, že nesdělí úplné informace o svém zdravotním stavu, nebo některé diagnózy dokonce úplně zatají,“ upozorňuje Jaroslav Hornych z Českého červeného kříže. „V důsledku nárůstu klientely center odebírajících krevní plazmu pro výrobu léků za peníze může dojít k nedostatku takzvané plné krve používané pro transfuze,“ varuje dále před placeným dárcovstvím Hornych. Nemocnice si přesto většinou pořizují pohotovostní zásobu základních krevních skupin s ohledem na předpokládaný počet pacientů.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!