Perinatologické centrum je světovou špičkou

Perinatologické centrum českobudějovické nemocnice zajišťuje péči o nejsložitější patologická těhotenství a rizikové porody. V minulém roce dosáhlo v oblasti úmrtnosti výsledku, který toto pracoviště zařadil nejen mezi tuzemskou a evropskou, ale rovnou absolutní světovou špičku. Vyplývá to ze závěrů nedávno skončené 23. celostátní perinatologické konference…

„V Evropské unii a nejrozvinutějších státech světa, jako je například USA a Japonsko, dosahuje průměrná roční perinatální úmrtnost 5 až 10 promile. V České republice jsme loni dosáhli průměru 3,9 promile, v našem regionu pak dokonce pouze 2,9 promile, což je výsledek absolutně nejlepší v celé historii jihočeské perinatologie,“ informoval Právo primář gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Sák.

Českobudějovické perinatologické centrum je v současnosti jediným akreditovaným a vysoce specializovaným pracovištěm svého druhu na jihu Čech, které společně tvoří Gynekologicko-porodnické a Neonatologické oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s.

„Perinatologické centrum zajišťuje v úzké spolupráci obou výše zmíněných oddělení nemocnice péči o nejsložitější patologická těhotenství, o nejsložitější a nejpatologičtější porody, předčasné porody a následně děti narozené z těchto porodů nejen z celého Jihočeského kraje, ale také z Klatovska, Telčska, případně i Pelhřimovska, tedy z hraničních oblasti Plzeňského kraje a kraje Vysočina,“ vysvětlil Sák.

Zdejší lékaři dnes běžně pečují o těžce nebo extrémně nezralé děti s porodní váhou nižší než 1500 gramů, které by ještě před 15 až 20 lety neměly šanci na přežití.

„Nejmenší, extrémně nedonošené děti, o které pečujeme, mají porodní váhu mezi 400 až 1000 gramy a ročně jich zde ošetříme až 30. Dalších 50 až 60 dětí připadá na skupinu těžce nedonošených dětí s porodní hmotností v rozmezí od 1000 do 1500 gramů. To znamená, že každý rok v uvozovkách odchováme ke stovce dětí, které patří do skupiny z hlediska dalšího vývoje nejrizikovější a o nichž se z tohoto důvodu vedou nejčastější diskuse,“ konstatoval primář Neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice Milan Hanzl.

Doplnil, že podstatné je to, že lékaři v českobudějovické nemocnici nejen udrží takové děti naživu, ale dokáží velké většině z nich poskytnout takovou péči, která jim zaručí i nezměněnou kvalitu dalšího života ve srovnání s donošenými novorozenci.

Právo

Perinatologické centrum je světovou špičkou
Ohodnoťte tento článek!