Personál lounské chirurgie je záměrem ministerstva zděšený

Doslova šokem bylo pro pracovníky lounské chirurgie stanovisko výběrové komise ministerstva zdravotnictví, které předpokládá postupný útlum akutních lůžek v Nemocnici sv. Alžběty v Lounech pro personál chirurgického oddělené…

Louny –

„Snažíme se déle než tři roky vytvořit personálně i odborně stabilizovaný tým, rozšířit služby pro pacienty ze spádové oblasti, abychom se nakonec dozvěděli, že nás chce ministerstvo zrušit,“ uvedl MUDr. Ota Rajsík, primář chirurgického oddělení.

Oddělení disponuje v současné době dostatečným technickým vybavením, v provozu jsou tři operační sály a je tak schopno zajišťovat i velmi náročné operační výkony.

„Jako příklad lze namátkou uvést řešení závažných zlomenin, včetně zlomenin velkých kloubů skluznými šrouby, operační řešení komplikovaných poranění svalů, vazů a šlach, akutní poranění nitrobřišních a nitrohrudních orgánů, menší ortopedické operace,“ vypočetl dr. Rajsík. V současné době zajišťuje lounská chirurgie celkem 12 typů operačních výkonů.

Jednotka intenzívní péče chirurgického oddělení je schopna kvalitně a plnohodnotně zabezpečit péči pro nejakutnější případy poperační stavy, akutní úrazy, stabilizaci vitálních funkcí.

Chirurgické oddělení má v současné době čtyřicet lůžek a čtyři lůžka intenzívní péče, o pacienty pečuje 7 lékařů, z toho 3 s atestací druhého stupně, zbývající s atestací prvního stupně.

Informace o možném uzavření lůžkových oddělení ke konci příštího roku byla šokem i pro pacienty. Pro mnoho z nich by zrušení nemocnice v Lounech znamenalo podstatné zhoršení dostupnosti zdravotní péče.

„V Praze u ministerských stolů si možná úředníci neuvědomují, že pro většinu pacientů by to znamenalo, že jejich blízcí by je pak ve 30 nebo 40 kilometrů vzdálených nemocnicích mohli jen s obtížemi navštěvovat, což rozhodně při léčení a následné rekonvalescenci není bez významu,“ dodal primář Rajsík.

Jakou váhu pak mají přísliby, že nový nabyvatel musí zajistit lékařskou péči minimálně v dosavadním rozsahu po dobu pěti let, ptají se zaměstnanci nemocnice i pacienti.

TÁŇA VAVŘÍNOVÁ, Deník Lučan

Ohodnoťte tento článek!