Personál nemocnice musí mlčet

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice uvalila přísné embargo na informace týkající se malého chlapce, jehož matka zemřela v kladenské nemocnici vinou pochybení zdravotní sestry. Novorozeně z Kladna, které přežilo otravu své rodící matky, je stále ve vážném stavu. Do něj se chlapeček dostal vinou zdravotní sestry z kladenské nemocnice, která rodičce podala místo utišujícího léku jed – pravděpodobně nitrát sodný…

Celá rodina mrtvé rodičky je na oblast zdravotnictví silně rozezlena a pozornost médií si nepřeje. Personál nemocnice tak na jejich žádost nesmí podávat jiné než oficiální informace, a to i pod hrozbou výpovědi.

NOVÉ MĚSTO – Pražská Všeobecná fakultní nemocnice uvalila přísné embargo na informace týkající se malého chlapce, jehož matka zemřela v kladenské nemocnici vinou pochybení zdravotní sestry. Novorozeně z Kladna, které přežilo otravu své rodící matky, je stále ve vážném stavu. Do něj se chlapeček dostal vinou zdravotní sestry z kladenské nemocnice, která rodičce podala místo utišujícího léku jed – pravděpodobně nitrát sodný. Jejímu pochybení nikdo nerozumí. „Jak se to mohlo stát opravdu nechápu. Nevím ani, jak se mohl nitrát sodný dostat do stejného boxu jako utišující léky,“ řekl ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát. Podle jeho slov je nyní dítě ve vážném stavu, ale ten už není kritický. Zdravotní stav chlapečka se pomalu a postupně zlepšuje. Jaký však bude konečný výsledek léčby, zatím nikdo neví. „Nelze ani odhadnout, zda se u maličkého pacienta projeví nějaké postižení, ani případná míra následků. Vše ukáže až čas, řádově několik týdnů. Ale to už se novináři o celý případ většinou přestanou zajímat,“ řekl Holcát. O dítě se v současné době starají lékaři a sestry na jednotce intenzivní péče kliniky dětí a dorostu. „Chlapeček tam má samozřejmě maximální péči a my všichni doufáme, že se jeho stav zlepší a vše dopadne dobře,“ řekl ředitel Holcát.

vlt, lh, Večerník Praha, 1.9.2001

Ohodnoťte tento článek!