Personál nemocnice v Městci Králové: může se stát cokoliv

Promění se městecká nemocnice do konce příštího roku v akciovou společnost? Nebo jí v tom zabrání iniciativa levicových poslanců? Ti nechtějí vznik obchodních společností ve zdravotnictví připustit…

Královéměstecká nemocnice by se měla do konce příštího roku proměnit v akciovou společnost. Část poslanců sněmovny však chce takovému vývoji zabránit novým zákonem.

Co na to zaměstnanci a správce nemocnice? „Řeknu to takhle: chci tu pracovat, ať už nemocnice bude akciovka nebo příspěvková organizace. Mám slušný plat a nemusím dojíždět. Nový provozovatel slíbil, že žádné změny v tomto směru nechystá. I když stát se může cokoliv. Stačí se podívat na sousední nemocnici v Novém Bydžově. Je tam pár zaměstnanců, kteří provádějí minimum úkonů,“ varuje zdravotní sestra, která si nepřála být jmenována.

Lékař Ladislav Lhotský se k možné budoucí situaci, kdy bude nemocnici znemožněno převést majetek do rukou akcionářů, vyjádřil velice lakonicky: „Zvážím, jestli zde zůstanu pracovat.“ Ředitel Luboš Zimola si však nemyslí, že by se případné změny statutu nějak výrazně dotkly chodu zdravotnického zařízení.

„Zase takové drama by to nebylo,“myslí si ředitel. Několikatýdenní spolupráci s novým správcem, společností Mediterra, si však zatím pochvaluje.

„Splňují se očekávání, především se to projevuje při nákupu léků s nižšími maržemi,“ tvrdí Zimola. Přerušení transformace nemocnice považuje za nepředstavitelné zástupce Mediterry Jiří Šiška.

Podle něj je hospodaření obchodního subjektu daleko průhlednější než když do řízení bude zasahovat stát.

„Navíc si nedokážu představit zpětný vývoj. Jsem ekonom a podobné úvahy mi vyvolávají spíše úsměv na rtech,“ řekl Šiška.

Skupina levicových poslanců navrhla přijetí zákona, který by zabránil přeměně nemocnic na akciové společnosti. Podle nich by převedením do soukromého sektoru utrpěla kvalita zdravotnických služeb. Opozice se tomuto nařčení brání.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ, Nymburský deník

Ohodnoťte tento článek!