Pět páteřních nemocnic se stalo akciovkami

Titulní obrázek

Prvním říjnem se všech pět páteřních nemocnic Pardubického kraje změnilo z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Kraj jim věnoval 300 miliónů korun na oddlužení, ale ani tyto peníze na úplné vyčištění starých závazků nestačí…

Přes miliónové dotace však zůstaly v dluzích

„Potřebovali bychom nejméně půl miliardy,“ konstatoval náměstek hejtmana Josef Janeček (ODS) zodpovědný za zdravotnictví. „Bez této pomoci by však transformace proběhnout nemohla,“ dodal.

Krajská nemocnice Pardubice dostala finanční injekci 66 miliónů korun, chrudimská 93,5, litomyšlská 41,5, svitavská 28,5 a orlickoústecká nemocnice 70,5 miliónu korun.

Veškerý movitý majetek zůstává nadále v rukou Pardubického kraje, první evidovatelnou změnou bude zatím změna v řízení nemocnic, které řídí od pondělí zvolená představenstva s řediteli a dozorčí rady, které tvoří zaměstnanci nemocnic, zástupci kraje a měst. Rada kraje pak zajišťuje i funkci valné hromady těchto akciových společností.

Nejprve vyrovnaný rozpočet

Staré závazky zatím zůstanou kvůli účetnictví a inventurám na původních příspěvkových organizacích, na nové firmy budou převedeny pravděpodobně do konce února příštího roku.

„Úkolem nových akciových společností je zarazit prohlubování dosavadních ztrát a hospodařit s vyrovnanými rozpočty. Postupně by měly i splácet dluhy z minulosti vůči dodavatelům léčiv a zdravotnického materiálu, z nichž některé jsou po lhůtě splatnosti i několik let. Změna právní formy jim umožňuje uzavřít nové výhodnější smlouvy se zdravotními pojišťovnami, určovat platové ohodnocení zaměstnanců bez zásahu státu a využít výhodnějších daňových a odpisových pravidel. Domnívám se proto, že obavy lékařů a odborářů ze snížení platů a úrovně péče o pacienty nejsou na místě,“ tvrdí přesvědčivě Janeček.

Ladislav Schejbal, Právo

Ohodnoťte tento článek!