Petice přiměla hejtmana promluvit o mělnické dětské nemocnici

Boj o zachování lůžkové části mělnické dětské nemocnice nabírá na obrátkách.Od druhého února, kdy středočeští radní zvedli ruku pro usnesení, které má snížit počet zaměstnanců v mělnické nemocnici o padesát, mají zdravotníci bezesné noci.

Mělník –

Ačkoliv ředitel nemocnice Jan Galský v tisku ujišťuje že o práci by neměli přijít lékaři ani sestry, na pracoviště mezi personál si cestu nenašel.

„Výpovědi žádné nepadly, musíme si počkat na konec února, v lednu k ničemu takovému nedošlo, takže činnost oddělení se tím pádem prodlužuje až do konce června,“ sdělila primářka dětského oddělení Karla Uhrová.

„Zaslala jsem dopis krajskému zdravotnímu radovi se žádostí, aby mi poskytl hospodářské výsledky, na základě kterých radní rozhodovali o zrušení právě dětského oddělení. Nemám totiž žádné ekonomické výstupy. Bylo mi řečeno, že jedeme v paušálu, náklady našeho oddělení mám jen do konce listopadu. Za rok jsme udělali na šest milionů bodů, navíc máme výkony na jiných odděleních, ale ty se započítávají jim, a ne nám, “ uvedla primářka a dodala:

„Odhaduji propad našeho oddělení na dva až dva a půl milionu korun. Ale potřebovala bych vědět, kde jsou největší náklady, abychom případně mohli udělat opatření přímo na oddělení, a ne to řešit globálně zavřením lůžkové části.“

O petici, pod kterou je už přes 500 podpisů, kraj ví, potvrdil to i hejtman Petr Bendl, když řekl:

„Ohlasy mělnické veřejnosti vnímáme. Spolu s pojišťovnami a odbornými společnostmi jsme se proto rozhodli vytvořit audit, který prověří, jestli jsou daná opatření v dané situaci optimální.“

Závěry auditu by podle jeho slov měly být známy do jednoho měsíce. „Audit je jedna věc a zřízení nové JIP pro infekční onemocnění druhá. Každá jipka je přesně limitovaná personálem, vybavením. To si vyžádá miliony. Navíc infekční oddělení je daleko finančně náročnější, a tím i ztrátovější než dětské lůžkové. Předpokládám, že i tato skutečnost bude brána na zřetel. A především – jestliže mělnická nemocnice ztratí jedno ze základních oddělení, dostane se do nižší kategorie, a tím bude i jinak hodnocena ze strany pojišťoven,“řekla primářka Uhrová.

Během včerejšího dopoledne přivezla záchranná služba dva dětské pacienty. „Vnoučka jsme přivezli v bezvědomí, měl vysoké horečky. Celý tým v záchrance pracoval perfektně. Do Mělníka jsme z Nelahozevsi dojeli za patnáct minut, tady mu věnují veškerou péči. Nevím, co bych si počala, kdybych ho musela ještě dnes převážet někam jinam,“svěřila se dojatá Milena Gallová.

Mělnický deník, LUBOŠ LIDICKÝ

Ohodnoťte tento článek!