Přejít na obsah

Petice za Úrazovku má 40 000 podpisů

zpět
14.8.2007

Petici za zachování Úrazové nemocnice (ÚN) v Brně podepsalo již přes 40 000 lidí. Sdělil to v pondělí Právu ředitel Úrazovky Miloš Janeček. Odmítá obvinění z vedení ministerstva zdravotnictví, že by podpisy aktivně sbírali najatí studenti. Podpisové archy jsou mj. přímo v nemocnici...

Petici za zachování Úrazové nemocnice (ÚN) v Brně podepsalo již přes 40 000 lidí. Sdělil to v pondělí Právu ředitel Úrazovky Miloš Janeček.

Odmítá obvinění z vedení ministerstva zdravotnictví, že by podpisy aktivně sbírali najatí studenti.

Podpisové archy jsou mj. přímo v této nemocnici v ulici Ponávka. Ředitel rovněž odmítá informace o hromadných odchodech lékařů. V souvislosti s plánovaným zrušením ÚN a s přesunem jejího traumacentra do Fakultní nemocnice Brno (FNB), není nic nového.

Komise ukončila činnost

„Komise, ustavená ministrem k posouzení situace, již ukončila svoji činnost. Zatím jsem nedostal žádné vyrozumění, nemám žádnou reakci z ministerstva,“ řekl Janeček.

Petici za zachování Úrazovky lze rovněž najít na internetové adrese odborů, iniciátorů. Základní organizace odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a Lékařské odborové komory - Svazu českých lékařů v ÚN.

Protože ministerstvo zdravotnictví zakázalo zveřejnit odborové informace na webových stránkách nemocnice.

Podle oznámení ministra Tomáše Julínka (ODS) by mělo již od příštího května fungovat celé traumacentrum v nových prostorách FNB upravených nákladem 150 miliónů korun, ale oslovení lékaři Úrazovky to považují za nemožné v tak krátké době.

Naopak ředitel FNB Roman Kraus již v červenci prohlásil, že traumacentrum by mělo být v přízemí budovy L, odkud se nedávno přestěhovala do nového anesteziologicko-resuscitační klinika.

Náklady budou podle Krause nižší, než by si vyžádala rekonstrukce Úrazovky.

Lékaři neodcházejí

Z Úrazové nemocnice odcházejí za rok dva, tři lékaři, je to běžný počet jako v jiných letech. Žádný hromadný odchod se nekoná, ujistil Janeček.

Nicméně odcházejí sestry z chirurgie. S tímto oddělením se nepočítá v rámci přesunu traumacentra, proto například samoživitelky či ženy splácející půjčky a podobně využívají možností jinde, konstatuje Janeček a nediví se jim.

Jan Trojan, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Petice za Úrazovku má 40 000 podpisů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Petice za Úrazovku má 40 000 podpisů

Komentáře

1 komentář
Milan Šilhan Pokud se tato vláda  | 15. 08. 2007 09:02

ještě nějakou dobu udrží, využije Julínek svoje ministerské možnosti ( není to nucen udělat, je to jen jeho dobrá či špatná vůle ) a přesune traumacentrum a spinální centrum Úrazovky do FN Bohunice. I za cenu, že vznikne horší situace než dříve. Taková je již mocenská politika, nemá-li ústavní korekci ( v Rakousku příkladu politiku koriguje vnitrostátní smlouva ). I tak jsou ale obě strany sporu, brněnský magistrát i činitelé MZ povinní veřejnosti předložit varianty různých důsledků kroků "vrchnostenského-zpanštělého ministerstva". Když se totiž trauma- a spinální centrum odstěhují z Úrazovky, stále na Ponávce zůstává velká chirurgická nemocnice, která může svoji působnost dále upravit. Právě takovéto postupy by měla žádat brněnská veřejnost, která není srozuměna s tím, že Julínek chce Úrazovku "jako státní nemocnici" zrušit a jako nemocniční vybavený barák zprivatizovat.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné