Přejít na obsah

Petici SOS zdravotnictví podporují i lékaři z Brodska

zpět
26.1.2011
podpis, dokumenty, smlouva
zvětšitpodpis, dokumenty, smlouvaZdroj: i.expansys.com

podpis, dokumenty, smlouva | Zdroj: i.expansys.com

 

My, níže podepsaní občané, jsme znepokojeni dlouhodobě se prohlubující krizí hodnot v českém zdravotnictví. S vědomím mimořádné závažnosti současného stavu vyzýváme vládu České republiky a jí pověřený orgán, Ministerstvo zdravotnictví, aby konečně začaly se zástupci zdravotnické veřejnosti konstruktivně jednat.

Takový je v kostce obsah nové petice SOS zdravotnictví, která koluje od včerejšího rána po internetu. Už včera dopoledne ji podepsalo více než tři sta lidí a počty narůstají každou minutou. K jejímu autorství se hlásí například známý profesor, lékař exprezidenta Václava Havla, Pavel Pafko, ale i spisovatel Ivan Klíma či herečka Tereza Brodská. Autoři petice jsou přesvědčeni o tom, že odpovídající finanční ohodnocení nejen lékařů, ale všech zdravotníků, nevyžaduje navýšení výdajů ze státního rozpočtu. Postačujícím prostředkem k řešení současné neuspokojivé situace je snížení cen léků, zdravotnického materiálu a techniky na průměrnou evropskou úroveň spolu s důsledným uplatňováním racionální lékové politiky. „Nedílnou součástí tolik potřebné reformy a restrukturalizace zdravotnictví musí být potlačení korupčních mechanismů, jimiž odtékají ze zdravotnictví prostředky v řádu miliard korun,“ zdůrazňují autoři, například lékař Ondřej Fiala z Prahy 2.

Ruka trhu to nevyřeší

Jedním z lékařů havlíčkobrodské nemocnice, který obsah petice podporuje, je například i primář osteocentra František Šenk. „Jedná se o úplnou novinku, autory petice jsou členové akademické obce, profesoři a veřejně činné osobnosti. Podepsat tuto petici a vyjádřit souhlas s jejím obsahem mohou i pacienti, kteří nejsou spokojeni s postupem vlády vůči lékařům protestujícím akcí Děkujeme, odcházíme a chtějí, aby vláda podnikla kroky, které zabrání morálnímu a personálnímu rozkladu českého zdravotnictví,“ zdůraznil Šenk. Jak dodal, pokud jde o pacienty, kteří mají se zdravotnictvím nějakou zkušenost, ti protesty lékařů podporují. „Mluvil jsem nedávno s pacientem, který podstoupil dialýzu a když hovořil o stavu zdravotnictví u nás a zamyslel se tím pádem i nad svými vyhlídkami do budoucna, rozplakal se,“ konstatoval primář. „Samozřejmě tu jsou i negativní reakce, většinou od mladých podnikatelů, kteří si myslí, že zdravotnickou péči nebudou v životě potřebovat a že všechno vyléčí takzvaná volná ruka trhu, což je samozřejmě omyl,“ povzdechne si primář. Jak připomněl, neusnadňují pozici protestujících lékařů ani některé srdceryvné články v bulvárním tisku. „S tím se nedá nic dělat, musíme se s tím nějak vyrovnat,“ uzavřel Šenk.


Autoři

Štěpánka Saadouni, Regionální deník

Komentovat článek: Petici SOS zdravotnictví podporují i lékaři z…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné