Petici za kvalitní zdravotnictví podepsalo přes 50.000 lidí

pero, podpis, smlouva

Petici za kvalitní zdravotnictví podepsalo k dnešku 50.700 lidí a sběr podpisů pokračuje, řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Očekává, že se nasbírá alespoň 100.000 podpisů jako loni pod sérii petic za záchranu dostupné sítě nemocnic.

Zdravotní pojišťovny pak ustoupily od plánu zrušit až 6000 lůžek. Od nynější petice si Kubek slibuje, že podnítí politiky k tomu, aby „konečně začali problémy zdravotnictví řešit“.

Petice podle Kubka vzbudila zájem pacientů o financování zdravotnictví a jeho organizaci, podpisy přicházejí z nemocnic, ordinací ambulantních specialistů, praktiků i od organizací pacientů. „Záleží teď na politicích, kdo hozenou rukavici zvedne a začne problémy zdravotnictví řešit,“ uvedl.

Příští týden začne Kubek shánět podporu senátorů, komora chce s jejich pomocí napadnout vyhlášku, podle které platí pojišťovny za léčení. V úhradách jsou prý neopodstatněné nerovnosti.

Start petiční akce oznámil Kubek před měsícem. Podle komory snižují reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09) dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Petice je dostupná na komorovém webu. Podpořily ji odbory, Hegera vyzvaly k odstoupení.

Ministr kritiku odmítl, komora i odbory podle něj jen straší pacienty, dostupná a kvalitní péče je zajištěna. Příjmy systému budou letos podle plánů zdravotních pojišťoven 228,9 miliardy korun s meziročním růstem 2,4 procenta, výdaje 230,849 miliardy s růstem 1,5 procenta.

Hegerovi se nelíbí, že komora zatahuje do boje o příjmy lékařů pacienty. V reformách chce pokračovat.

Podle Kubka mají občané právo vyjadřovat se ke zdravotnictví, ze svých daní si je platí. Pacienti podle něj nemohou uvěřit, že čím víc lékař léčí, tím méně mu pojišťovna platí, a že na drahé léky doplácí ze svého.

Petici má Kubek na dveřích své ambulance, většina pacientů se prý sama na možnost podpisu ptá. „Včera (ve středu) si sanitář ze záchranky vzal pro kolegy pár archů a pacientka z domova důchodců vzala petici k podpisu ostatním obyvatelům,“ řekl.

Petice je proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice.

V petičním výboru jsou vedle Kubka například kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová, předseda Nadace Charty 77 František Janouch, diabetolog Milan Kvapil či plastický chirurg Jan Měšťák.

Ohodnoťte tento článek!