Pětina lidí užila poslední rok léky k utlumení či proti bolesti

Téměř pětina lidí v Česku užívala v posledním roce utlumující léky či léky proti bolesti. Každý osmý člověk mezi 15 a 64 lety si pak přípravky opatřil bez lékařského předpisu či je bral v rozporu s doporučením doktora.

Sedativa, hypnotika a analgetika častěji berou ženy. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2016, kterou na tiskové konferenci představil šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

„Zneužívání psychoaktivních léků je značný problém – jak v oblasti adiktologie, tak veřejnozdravotní. Závislí na lécích jsou významnou skupinou pacientů v léčbě závislých v psychiatrických ambulancích i lůžkových zařízeních,“ řekl Mravčík. Problém podle něj představuje dostupnost léků na internetu, ale i jejich předepisování. Někteří pacienti si totiž nechají preparáty předepsat od více lékařů.

Podle Mravčíka zákon upravuje registr předepisovaných léků, u nichž je vysoké riziko zneužití. V praxi ale dosud nefunguje. Při pohledu do něj by přitom v lékárně mělo být jasné, že pacient si už maximální stanovenou dávku vyzvedl. Kontrola je zatím jen u vydávání léčebného konopí, dodal Mravčík.

Podle Vladimíra Kmocha z kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice přibývá hlavně nadužívání takzvaných Z-hypnotik, která se dostala na trh jako méně rizikové preparáty. Ukazuje se přitom, že na nich vzniká závislost jako u jiných přípravků. „Máme případy, kdy pacienti užívají přes 200 tablet denně,“ uvedl Kmoch. Podle něj by se po dohodě se Státním ústavem pro kontrolu léčiv mohla dostupnost některých léků víc regulovat. Týkat by se to mohlo i léčiv, která se nyní dají koupit bez receptu. Upravit by se měly i preventivní programy, podotkl Kmoch.

Podle odborníků si lidé často neuvědomují, že na preparáty může při dlouhodobém užívání či při braní vyšších než doporučených dávek vzniknout závislost.

„Užívání psychoaktivních léků se zvyšuje s věkem. V mladších věkových kategoriích převažuje užívání opioidních analgetik, ve věkových kategoriích nad 35 let převažuje užívání léků na uklidnění a na nespavost,“ uvádí zpráva.

Léky proti bolesti, na zmírnění křečí a únavy svalů či na spaní bývají na předpis. Některé přípravky se dají ale i volně koupit v lékárnách.

Psychoaktivní léky v posledním roce užil každý osmý muž a každá čtvrtá žena, celkem 17 procent lidí. Sedativa a hypnotika si vzala desetina osob nad 15 let – šest procent mužů a 14 procent žen. Opioidy proti bolesti bralo osm procent Čechů a Češek – šest procent mužů a desetina žen, stimulanty pak procento dotázaných.

Loňský průzkum ukázal, že léky se sedativním a hypnotickým účinkem či léky s opioidy na bolest si někdy bez předpisu opatřilo či si je vzalo bez doporučení lékaře a lékárníka 23 procent dotázaných. V posledním roce to udělal každý osmý člověk nad 15 let v Česku, v posledním měsíci pak téměř čtyři procenta lidí. Podle expertů je varující zvlášť vysoké procento mladých mezi 15 a 34 lety. Za poslední rok si z nich preparáty opatřil a bral je bez doporučení každý devátý.

Proti roku 2015 ubylo lidí, kteří léky užívají. Podle autorů zprávy důvodem ale může být to, že se ve výzkumu seznam přípravků aktualizoval. Zatímco v minulých letech se například zjišťovalo užívání kodeinu, loni to byl oxykodon.

Ke zmírnění bolestí a úlevě od zdravotních potíží lidé víc užívají také marihuanu. V posledním roce si z léčebných důvodů konopí vzalo zhruba 880.000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina. Aspoň jednou v životě ho pak užilo 15 procent patnáctiletých a starších. Podle zprávy asi 570.000 lidí uvedlo, že měli konopí s vyšším obsahem účinné látky. „Jeho zdroje jsou téměř výhradně mimo oficiální distribuci,“ uvádí zpráva. Podle ní většinou konopí pro léčebné účely užívají starší lidé.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!