Pharmos by mohl znovu dodávat léky zadluženým nemocnicím

„Společnost Pharmos je připravena dodávat léky do zadlužených nemocnic. Bude ale požadovat od jejich ředitelů písemnou záruku, že nebudou upřednostňovat
Pharmos v platbách proti jiným věřitelům,“ řekl včera po společném jednání ministr zdravotnictví David Rath a předseda představenstva firmy Roman Kejzlar…

Čtyři distributoři přestali před dvěma týdny zásobovat tři fakultní nemocnice léky kvůli dluhům. Bulovka, Thomayerova a brněnská „svatá Anna“ jim prý dluží asi 400 milionů korun. Minulé pondělí dodávky obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že je kvůli podezření na korupci v návrzích smluv zase zastaví.

Až obdrží písemné prohlášení od ředitelů, je Pharmos připraven dodávky obnovit v řádu hodin. „Myslím si, že to je konečná deklarace,“ uvedl Kejzlar. Kvůli podezření z korupce podal už předseda představenstva trestní oznámení na neznámého pachatele. Po dnešní schůzce zdůraznil, že podezřelé osoby nejsou zaměstnanci ministerstva zdravotnictví a svou aktivitu vyvíjely z vlastní iniciativy.

Až 30 milionů korun mělo podle dnešních Lidových novin skončit na účtech soukromých subjektů v souvislosti s uzavřením smluv o dodávkách léků. Smlouvy na podíly z obchodů s nemocnicemi Pharmosu údajně předložili zástupce soukromé společnosti Pharmakon Miloš Brouček a lobbista Roman Bujakowski, kteří se vyjednávání na ministerstvu zdravotnictví účastnili. Pharmakon uvedl, že informace jsou nepravdivé a cílem jejich zveřejnění bylo poškození ministerstva i firmy.

Podezřelí se podle Kejzlara snažili zneužít situace, ve které se zdravotnictví nachází. Ministr se prý domníval, že člověk, který ze zástupci Pharmosu na schůzku přišel, je jejich zaměstnanec či obchodní partner. „Zatímco Pharmos žil donedávna v domnění, že je to smluvní partner ministerstva zdravotnictví,“ popisoval Rath. Na dnešní schůzce si teprve vyjasnili, jak to bylo. „Netušili jsme, že se vždy vydával za zástupce druhé strany,“ dodal ministr. Neřekl ale, o koho jde.

Rath již dříve uvedl, že pokud mu firma důkazy o korupci na ministerstvu zdravotnictví nepředloží, podá na její vedení trestní oznámení. „Byl jsem docela spokojen s vysvětlením,“ komentoval průběh schůzky. Ministerstvo dalo zástupcům jednu podmínku, kterou ministr nechtěl specifikovat, pokud tato podmínka bude splněna, ustoupí od případných právních kroků vůči představitelům společnosti.

Rath chce také zásadně změnit ostrahu na ministerstvu. Není podle něj možné, aby jeho vrátnicí provedl návštěvu člověk, který s ministerstvem nemá nic společného. Náměstek Vladimír Dryml, který s Pharmosem o dodávkách léků jednal, připustil, že Bujakowského zná a tyká si s ním. Takto prý ale zná dalších 2000 lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!