Pharmos musí zaplatit pokutu

Titulní obrázek

Společnost Pharmos musí zaplatit svůj díl z loňské stomilionové pokuty od antimonopolního úřadu. Jde zhruba o 20 milionů korun za kartel velkodistributorů léčiv. Firma neuspěla s žádostí o odkladný účinek, řekla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková. Stejně už soud rozhodl v případě dalšího účastníka kartelu firmy Phoenix lékárenský velkoobchod.
Naopak společnostem GEHE Pharma Praha a Alliance Healthcare soud odkladný účinek koncem ledna přiznal…

Dvě firmy, které měly v souhrnu zaplatit přes 40 milionů korun, tak mohou s platbou počkat do doby, než soud rozhodne o samotném případu. Na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o kartelu si u soudu stěžovaly. Další dvě společnosti musí pokutu zaplatit. Neprokázaly, že by jim platba způsobila nenahraditelnou újmu.

Někdejší či nynější členové sdružení AVEL s 95procentním podílem na trhu se předloni společně dohodli na pozastavení dodávek léků do Thomayerovy nemocnice, pražské Bulovky a brněnské nemocnice u svaté Anny.

Dluhy těchto zařízení tehdy dosahovaly asi 400 milionů korun. Bojkot trval několik dní, podle ÚOHS byl problém hlavně v tom, že se na něm firmy domluvily, což je nezákonné.

E15

Pharmos musí zaplatit pokutu
Ohodnoťte tento článek!