Pharmos podal trestní oznámení kvůli možné korupci

Firma Pharmos se v úterý obrátila na policii kvůli svému podezření na korupci na ministerstvu zdravotnictví. Podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému úplatkářství při uzavírání smluv na dodávku léků. Řekl to v úterý předseda představenstva společnosti Pharmos Roman Kejzlar…

PRAHA –

Podle vedení firmy korupce vyplývá z návrhů smluv na dodávání léčiv do tří fakultních nemocnic, které čtyři distributoři přestali kvůli dluhům před 14 dny léky zásobovat.

Minulé pondělí dodávky medikamentů obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že ji kvůli podezření na uplácení 1. března zas zastaví. Smlouvy, z nichž podle vedení firmy korupce vyplývá, obdržel podnik 22. února. Návrhy dostal „od osoby, jež se na ministerstvu pohybovala s jistou samozřejmostí, ve styku s náměstky ministra přicházející až do familiárnosti“, informoval Pharmos dopisem premiéra.

„V trestním oznámení definuji osoby. Ale je otázka na policii, aby zjistila, jestli to je skutečně ta konkrétní osoba nebo je to jen prostředník. Já vidím jen jeden krok. Je úkolem policie, aby rozkryla pozadí,“ řekl Kejzlar.

Ministr zdravotnictví David Rath po firmě požaduje předložení důkazů. Dříve uvedl, že pokud Pharmos obvinění nedoloží, podá na jeho představitele také trestní oznámení. V úterý o tomto kroku již nehovořil. Od společnosti chce ale nadále vědět, kdo se na ministerstvu podle jeho slov mohl „nevhodného chování dopustit“.

S vedením firmy Pharmos se Rath sejde ve středu odpoledne, aby případ i pokračování dodávek léků projednal. Podle Kejzlara bude záviset nejspíš na „průběhu jednání“, zda firma ministrovi své důkazy o korupci předloží.

Stejně se nejspíš představitelé společnosti rozhodnou i o zásobování léky. „Jednání nemá přesný harmonogram. Není stanoveno to, co se bude probírat. Předem bych nerad dával nějaké vyjádření,“ dodal Kejzlar.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Za snahou Davida Ratha přemluvit společnost Pharmos k tomu, aby mu předložila důkazy, vidím po dlouhé zkušenosti s jeho osobou jen snahu důkazy likvidovat. Podívejte, jak do ztracena zatím mizí aktivita jeho přítelkyně Klimovičové, která za schůzku s ním požadovala peníze pro své obchodní aktivity.

Zcela jednoznačně řekla zástupci firmy, že za kontakt s Rathem chce do svého časopisu Campus medicorum tuším 4 miliony. Nyní se jedná o případ velmi podobný. Za exkluzivitu při dodávkách léků měl Pharmos platit bokem opět miliony. Nedivil bych se, kdyby zde figurovala stejná jména a firmy, které jsou známé již ze „spolupráce“ s ČLK.

A Rath a důkazy? O lhaní a podvodech spojených s vydáním jeho licencí se toho napsalo dost. Nicméně to, co neprojde naprosté většině členů ČLK, Rahovi v komoře projde. Pro jistotu si ještě před odchodem z funkce „vyžádal“ originály svých materiálů ze svého okresního sdružení a tak jsou již i pro eventuální vyšetrování nedostupné. A na konec. Zkuste si někdo odnést ze svého OS ČLK originály žádostí o udělení licencí!

Ohodnoťte tento článek!