Písecká nemocnice zahájila rekonstrukci bývalé kaple

Písecká nemocnice zahájila obnovu bývalé kaple. Nejstarší budova v areálu bude po rekonstrukci fungovat jako oddělení spirituální péče, bude nabízet i logopedické služby pro děti nebo péči o pacienty s dětskou mozkovou obrnou. Náklady na přestavbu činí přibližně pět milionů korun.

„Nejstarší a jediná dosud dochovaná budova se nachází v jihovýchodní části areálu a byla postavena v roce 1911 jako součást Všeobecné veřejné okresní nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Rekonstruovanou ji chceme otevřít na konci tohoto roku,“ uvedl ředitel písecké nemocnice Jiří Holan.

V objektu kromě kaple dříve existovala takzvaná umrlčí komora a pitevna. Mezi roky 1927 a 1956 zde působily také řádové sestry a následně objekt sloužil jako sklad, dílna, garáž nebo technické zázemí zdravotnického zařízení. „Nemocnice pod různým vedením usilovala o rekonstrukci už řadu let. Finanční prostředky ale vždy nakonec poskytla přednostně do zdravotní péče,“ uvedl ředitel.

Písecká nemocnice patří do zdravotnického holdingu, jehož jediným akcionářem je Jihočeský kraj. Podle jihočeské hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD) má budova ideální podmínky pro spirituální péči. „Nachází se v klidové zóně nemocnice, má vlastní přístup a jde částečně o sakrální prostor,“ uvedla.

Ohodnoťte tento článek!