Přejít na obsah

Plagiátorský skandál: IKEM se zbaví špičkového lékaře

zpět
17.3.2011
podpis, dokumenty, smlouva
zvětšitpodpis, dokumenty, smlouvaZdroj: i.expansys.com

podpis, dokumenty, smlouva | Zdroj: i.expansys.com

 

Kauza, která připomínala skandál na plzeňských právech, je u konce. Třináctičlenná komise složená z předních českých přednostů a právníků ve středu rozhodla, že chirurg Jiří Froněk dizertační práci od mladých lékařů z IKEM Petera Baláže a Ivana Matii neopsal.

Froněk, který byl nařčen z plagiátorství, podle informací Aktuálně.cz s největší pravděpodobností stane v čele transplantační kliniky v IKEM.

Nahradí tam předního lékaře Miloše Adamce. Toho se chce dlouhodobě vedení pražské nemocnice zbavit. Froněk potvrdil, že má o místo stále zájem.

Podle předsedy komise Jana Pirka, který je i přednostou v IKEM, splnila Froňkova práce požadavek původnosti. Lékaři mu pouze vytkli pochybení v publikační činnosti. To prý nemělo na udělení titulu vliv.

Komise tak nedala na posudek České lékařské komory, který podle jejího prezidenta Milana Kubka potvrdil, že Froňkova práce je s největší pravděpodobností plagiát.

Skandál jako na plzeňských právech

Aktuálně.cz ve středu ráno upozornilo na to, že chirurg Adamec, o jehož angažmá se hraje, dostal mail, který pozdější rozhodnutí komise předpověděl.

Jeho autor, který má blízko k vedení IKEM, tvrdil, že Froněk bude jmenován vítězem konkurzu na přednostu transplantační kliniky pražské nemocnice.

V mailu bylo také uvedeno, že jeho práce má být označena jako originál. Což se také nakonec potvrdilo.

Členové komise, které Aktuálně.cz před odpoledním verdiktem oslovilo, přitom tvrdili, že rozhodnuto ještě není.

„Je to neobvyklá a pro medicínu velmi nepříjemná věc,“ prohlásil přednosta dětské kliniky Fakultní nemocnice Motol Jiří Šnajdauf.

Vedení pražské nemocnice se chce zbavit přednosty

Spor mezi lékaři vyplul na povrch právě v době, kdy bylo vyhlášeno výběrové řízení na šéfa transplantační chirurgie IKEM. Kvůli údajně opsané práci byl konkurz pozastaven.

Mladý lékař Baláž tvrdili, že práci dělali s kolegou po nocích. A Jiří Froněk, kandidát na šéfa transplantačního centra jim dílo ukradl. „Závěr komise mě v podstatě nepřekvapil. Na svých předchozích vyjádřeních ale trvám,“ řekl Baláž.

Obě strany nyní zvažují, zda se obrátí na soud. „Mé jméno bylo očištěno. Mám radost, že komise uznala, že jsem titul získal právem,“ reagoval na verdikt Froněk.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

Radek Nohl, Aktuálně.cz

Komentovat článek: Plagiátorský skandál: IKEM se zbaví špičkového…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Plagiátorský skandál: IKEM se zbaví špičkového…

Komentáře

1 komentář
faith no more PUVODNI TEXTY, KTERE OPSAL DR. FRONEK  | 11. 04. 2011 01:40

http://www.zone.sk/viamedica/uwhtk.html

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné