Přejít na obsah

Plánovanou reformou zdravotnictví se bude K9 zabývat příští týden

zpět
18.3.2011
jednání, management, dohoda, smlouva
zvětšitjednání, management, dohoda, smlouvaZdroj: www.lafontinn.com

jednání, management, dohoda, smlouva | Zdroj: www.lafontinn.com

 

Koaliční lídři vyslechli zprávu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o plánovaných reformách. K tématu se politici ve formátu K9 vrátí příští týden, informoval o tom premiér a šéf ODS Petr Nečas.

Hlavním tématem dnešní více než dvouhodinové schůzky špiček vládních stran bylo doladění kompenzací nákladů na plánovanou změnu systému penzí.

Zdravotnictví se měla takzvaná K9 věnovat už před týdnem, věc ale odložila kvůli sporům o změnách daně z přidané hodnoty, které mají financovat důchodovou reformu.

Heger plánuje sadu změn, které mají do resortu přinést peníze. V celé ČR by mělo být například zrušeno asi 10.000 akutních lůžek v nemocnicích, část se přemění na lůžka následné a dlouhodobé péče, kterých je nedostatek.

Zdravotnictví musí najít letos v rezervách dvě miliardy navíc na platy lékařů, získat je chce potlačením korupce a neefektivit, které mu ročně podle Transparency International berou 27 miliard. Resort spotřebuje za rok 280 miliard korun.

Systému nyní unikají peníze tím, že pojišťovny platí stejné vyšetření několikrát. Podobně je to s léky, pacienti obcházejí více lékařů a dostanou recept na stejné léky nebo léky různých názvů se stejnou účinnou látkou. Předávkování či nevhodná kombinace léčiv ohrožuje zdraví i životy pacientů. Elektronické sledování receptů v pojišťovnách tomu zabrání.

V souvislosti s větší potřebou peněz by se mohl urychlit Hegerův plán, aby pacienti bez doporučení praktika platili u specialisty místo 30 korun dvě stovky. Pokud by obcházeli s jedním problémem více lékařů a nechali se dělat opakovaně stejná vyšetření, zaplatili by za ně. Připravené reformní zákony garantují pacientům právo na druhý názor, tedy stejné vyšetření u druhého lékaře, které zaplatí pojišťovna.

Eutanazie zůstane zakázána, i když reforma umožní pacientovi předem rozhodnout, co s ním mají lékaři dělat, až bude zcela závislý na přístrojích. Pokud si dá úředně ověřit na matrice nebo u notáře, za jakých okolností chce být od přístrojů odpojen, budou se tím lékaři řídit.

Potvrzení pacientovy vůle je v balíku zákonů o zdravotních službách, specifických službách a zdravotnické záchranné službě. Startují reformu. Součástí první fáze je novela, která zruší zákaz připlácení na lepší péči, a protikorupční strategie. rem pba


Komentovat článek: Plánovanou reformou zdravotnictví se bude K9…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Plánovanou reformou zdravotnictví se bude K9…

Komentáře

další 3 komentáře
o nedostupné léčbě nějak málo  | 20. 03. 2011 10:16

...ano,at je erudovaná péče od odborníků dostupná a peníze se neztrácej zkonzumovány neodborníky,takže se k odborníkům a pacientům nedostanou.

josef nějak málo  | 19. 03. 2011 09:03

Máte pravdu, jen je stále s podivem jak se společnost stále komunisticky brání prostinké pravdě - ať jdou peníze za skutečnými odborníky .To je hlavní kámen úrazu neb v této společnosti za 60 let je blbců mnogo!!!

Roman Flašar Nějak málo  | 19. 03. 2011 07:13

Definice standardu by měla obsahovat jasně definovaný 100% gatekeeping. Poplatek 200 Kč za návštěvu specialisty bez doporučení nic neřeší, protože pak se zase rozjíždí kolotoč vyšetření, která jsou již plně (a prakticky vždy zbytečně hrazena). Pokud chtějí těchto 200 Kč doplnit sledováním, že další návštěvy specialistů jsou již nad rámec standardu a pacient si vše uhradí sám, tak je vše v pořádku, Jen mi není jasné, kdo to bude na pojišťovně hlídat (u 100% gatekeepingu by to hlídal praktický lékař). Snižování provozních výdajů pojišťoven není správný krok. Pak už je mohou zrovna zrušit. Co však chybí je prostor pro konkurenci mezi jednotlivými pojišťovnami - tím by se ušetřilo podstatně více. Dále volnější smluvní politika se zdravotnickými zařízeními, hlavně co se týče stanovení ceny. Další zdroje do systému - na ty se naprosto zapomíná (ať již formou zvýšení odvodů či nejlépe nominálním pojistným). Konec dotací státním a krajským nemocnicím. Dopracování standardních léčebných a diagnostických postupů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné