Platby u lékaře mají nové výjimky

Titulní obrázek

Lékaři mají v ruce nový dokument, který přesně určuje, kdy a za co budou čeští pacienti od Nového roku platit poplatky.
Podle ministerského manuálu tak ušetří například rodiče s malými dětmi, těhotné ženy či pacienti, kteří v nemocnici nestráví na lůžku víc než jeden den…

Vyšetření bez poplatku

Za jednodenní pobyt v nemocnici totiž žádný poplatek hradit nebudou. Stejně tak bude „zdarma“ vydání francouzských holí, bandáží, ortéz nebo dalších zdravotnických prostředků, které jim na poukázku předepíše lékař.

A poplatky u lékaře nebudou platit ani lidé, kteří si celé vyšetření (například plastickou operaci) zaplatí ze svého.

Lékaři také od pacientů nemůžou chtít poplatky za telefonickou nebo osobní konzultaci, při níž pacienta přímo nevyšetří.

Vyplývá to z manuálu, který ministerstvo zdravotnictví v minulých dnech vydalo pro lékaře, lékárny a nemocnice.

Je to jakási „kuchařka“, v níž ministerstvo upřesňuje, za co přesně můžou chtít zdravotnická zařízení od pacientů poplatky a za co ne. Řada výjimek je pro pacienty úplnou novinkou, ministerstvo zdravotnictví o nich dosud takto přesně nemluvilo.

Příkladem jsou právě jednodenní pobyty v nemocnici. „Jednodenní chirurgii chceme podporovat,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Osvobození od šedesátikorunového poplatku se týká hlavně pacientů, kteří jdou na jednodušší operace kolen, loktů, křečových žil nebo na plastické operace.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!