Přejít na obsah

Platforma chce data o platbách nemocnicím, hrozí žalobou na VZP

zpět
17.5.2011
lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice
zvětšitlékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocniceZdroj: www.waynesburg.edu

lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice | Zdroj: www.waynesburg.edu

 

Podle Platformy zdravotních pojištěnců platí pojišťovny nemocnicím za stejnou péči různě, čímž porušují práva pojištěnců na stejnou péči. Platforma vychází z dat, které má od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Tento týden jí dá žádost znovu, chce znát vedle úhrad toky peněz na účty nemocnic. Pokud VZP odmítne, dá platforma žalobu, řekla předsedkyně představenstva tohoto občanského sdružení Michala Filipová.

Platforma se obává především toho, že nemocnice, které letos dostávají méně peněz než v předchozích dvou letech, začnou omezovat drahou péči a odmítat pacienty. Velké nemocnice už dostaly od VZP zprávu, že péči ve specializovaných centrech jim započte do paušálu, dosud centra žádná omezení neměla. Paušál přitom klesl letos o dvě procenta, v předchozích letech vždy stoupal.

Malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění totiž mění definici nároku pacienta. Nyní má dostat péči podle poznatků současné vědy, novela definici změní tak, že dostane péči „s ohledem na konkrétní podmínky a objektivní možnosti dané nemocnice“.

V současnosti se pacient může domoci péče, protože definice není závislá na ekonomické situaci nemocnice. „Pokud bude ekonomická situace nemocnice bídná a nebude na drahou péči mít, pacient utrpí škodu. Podle novely se nápravy nedomůže,“ shrnul právník sdružení Ondřej Dostál.

Platforma je podle něj připravena poskytnout právní pomoc pacientům, kteří se budou domáhat péče, i lékařům, kteří se omezování péče vzepřou.

Novela, kterou už schválila vláda a prošla prvním čtením ve sněmovně, ruší zákaz připlácení na nadstandard. Politici se nyní přou o to, kdo standard vymezí a co by mělo spadat do nadstandardu. Hlásí se o to lékařská komora, což podporují Věci veřejné. Heger spoléhá spíše na profesory z Purkyňovy společnosti. Podle ODS a TOP 09 by to ale měli udělat politici, zřejmě tak standardy stanoví sněmovna.


Komentovat článek: Platforma chce data o platbách nemocnicím,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Platforma chce data o platbách nemocnicím,…

Komentáře

další 2 komentáře
Juraj všem stejně  | 17. 05. 2011 19:47

kdyby se rozdíly mezi platbami daly vysvětlit jenom historicky přirozeně, bylo by dobře. Vzhledem k tomu, jak velké jsou rozdíly při přepočítání údajů do drg (base rate krajní hodnoty 16-43 tis r-99), jde jistě o širší problém.

troublemaker všem stejně  | 17. 05. 2011 12:30

toto může jen překvapit člověka neznalého celé historie financování péče. Na to, jak se chvástají odborníky, tak jsou to obyčejní diletanti. Platby se vyvíjely od roku 1993 nejprve přes výkonový systém. Zde žáleželo, jak která nemocnice dobře a poctivě vykazovala a nba skladbě oddělení a počtu ambulancí. Pak to byl paušál, který vycházel z výkonového systému, pak platba za URČ atd. Rozdíly v platbách jsou dány historicky apokud je může něco srovnat, pak jedině platba za případ nebo DRG, dámy a pánové z platformy.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné