Platforma považuje připlácení na lékaře za protizákonné

JUDr. Ondřej Dostál

Pokud reforma umožní pacientům, aby si připláceli na ošetření u primáře, bude to podle Platformy zdravotních pojištěnců protizákonné a diskriminační. Nic v platném ani připravovaném znění zákona neopravňuje nemocnice zpoplatňovat práva pojištěnců, které zákon popisuje jako bezplatná, tedy ani právo na volbu zdravotníka, řekl včera novinářům právník platformy Ondřej Dostál.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje, že od ledna si pacienti legálně připlatí za to, aby je v nemocnici ošetřil špičkový lékař, kterého si vyberou. Měl by to být jeden z nadstandardů, do kterých patří také příplatky za lepší kloub, lehčí sádru či robotickou operaci.

„Z principu se nestavíme proti zpoplatnění některých zdravotních služeb, pokud to prospěje zdravotnickému systému i pojištěncům jako celku. S tímto návrhem ale zásadně nesouhlasíme,“ řekl Dostál.

Placení za volbu lékaře neumožní podle něj ani paragraf reformní novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který platby za nadstandard umožňuje. Platbou za volbu lékaře by podle Dostála byla zkrácena práva například důchodců, kteří už odvody do zdravotního pojištění zaplatili a nyní nemají na to, aby si připláceli. Péči ale čerpat chtějí a zákon jim to také zaručuje.

„Bylo by absurdní, pokud by nejšpičkovější služby v rámci systému financovali všichni občané, ale užívali je jen ti, kteří jsou schopni připlatit si přímo,“ doplnila předsedkyně platformy Michala Filipová.

Platný systém zdravotního pojištění je založen na univerzalitě a solidaritě, přístup nemocných k nejlepším lékařům v rámci systému závisí podle zákona na medicínské potřebě, ne na schopnosti platit. V souvislosti s regulacemi plateb od zdravotních pojišťoven, které dávají nemocnicím poměrně pevné rozpočty, podle platformy ale hrozí, že pacienti, kteří si připlatí, se k péči dostanou rychleji. Ti, co si nepřiplatí, budou odmítáni a budou na ošetření déle čekat.

S návrhem na platby za volbu lékaře přišly odborné lékařské společnosti. Dosud se pacienti často dostávali k profesorům či přednostům klinik pomocí úplatků. Největší zájem o výběr lékaře je v gynekologii a ortopedii.

Dostál vidí problém také v tom, že není jasné, kam by peníze od pacientů za ošetření vybraným lékařem směřovaly. Nemocnice už daly vědět, že by mohly přilepšit žádaným odborníkům, zisk by měla i nemocnice.

Platforma s tím nesouhlasí, platby za přednost by podle Dostála měly být příjmem celého systému – zákon by se měl změnit, aby lékaři mohli volit, zda budou léčit plně na pojišťovnu, nebo budou brát peníze za přednostní léčení. Pojišťovna by platila v plné výši lékařům, kteří nevybírají, a těm, co vybírají, by o domluvená procenta platby snížila. Peníze, které by takto systém získal, by pojišťovna využila k tomu, že by nasmlouvala víc lékařů, kteří budou poskytovat péči v solidárním systému, popsal Dostál představy platformy.

Ohodnoťte tento článek!