Přejít na obsah

Platí se za následky nehody i za napadení

zpět
4.1.2008

Smete vás auto na přechodu pro chodce, či pobodá násilník? Na ošetření a do nemocnice se tak dostanete cizí vinou. Přesto budete muset všechny poplatky spojené s návštěvou lékaře či pobytem ve zdravotnickém zařízení sami zaplatit! Od platby v nemocnici 60 korun za den dokonce není osvobozen ani člověk v kómatu...

Postižený musí vše nejprve sám zaplatit, a pak výdaje vymáhat v rámci občanskoprávního řízení na viníkovi, tvrdí Cikrt

Smete vás pirát silnic na přechodu pro chodce, či pobodá násilník při přepadení? Na ošetření a do nemocnice se tak dostanete cizí vinou. Přesto budete muset všechny poplatky spojené s návštěvou lékaře či pobytem ve zdravotnickém zařízení sami zaplatit! Od platby v nemocnici 60 korun za den dokonce není osvobozen ani člověk v kómatu.

„Postižený musí vše nejprve sám zaplatit, a pak výdaje vymáhat v rámci občanskoprávního řízení na viníkovi,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. To platí i v případě, že člověk v nemocnici zemře. Poplatky musí uhradit nejbližší příbuzní či se mohou stát pohledávkou v rámci dědictví.

Pokud se jedná o autonehodu, náklady spojené s ošetřením by se poškozenému měly uhradit z povinného ručení viníka, což potvrzují samotné pojišťovací ústavy. „My tyto položky budeme hradit z povinného ručení. Z toho vyplývá, že není nutné se nějak zvlášť připojišťovat,“ sdělil Deníku Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

Pokud se jedná o kriminální čin, mohou podle Cikrta požádat oběti o pomoc i ministerstvo spravedlnosti. „To vyplácí odškodnění obětem za přesně stanovených podmínek. Žádosti a podrobnosti o možných výplatách lidé najdou na internetových stránkách ministerstva,“ sdělil Cikrt.

Za jednu nemoc několik poplatků

Zmatky a nejasnosti provázejí také platby u jednotlivých lékařů. „Praktik mě poslal k internistovi, ale s nemocí, se kterou se u něj léčím. Tam jsem musel zaplatit dalších třicet korun. Proč? To budu platit u každého z nich?“ ptá se Vojtěch H. (65) z Prahy.

Zákon v tomto případě mluví jasně. Nemocný musí zaplatit 30 korun každému lékaři, i když jde o vyšetření v rámci jedné choroby. „Pacient zaplatí za návštěvu 30 korun praktickému lékaři. Pokud ho odešle k internistovi a třeba ještě na chirurgii v rámci léčby jedné nemoci, u obou musí pacient zaplatit po třiceti korunách. Samozřejmě, pokud oba specialisté provedli klinické vyšetření,“ sdělil Tomáš Cikrt.

Jitka Zadražilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Platí se za následky nehody i za napadení

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Platí se za následky nehody i za napadení

Komentáře

dalších 5 komentářů
Dnes Boj o poplatky ?  | 4. 01. 2008 19:57

Platí se především ZP a pojiš´tovny proplácí jistě daleko vyšší platby za poskytování zdravotní péče v těchto případech. Poplatky prostě jsou výsledkem koaliční vlády, budou vyhodnoceny,zaznamenány,dodělány,zrušeny ? prakticky i u ústavního soudu .

Jiri Wicherek Re:Re:zajímavý odkaz  | 4. 01. 2008 14:55

Tez jsem podobny nevyzadany mail obdrzel, slusne odpovedel, nekolik dotazu pridal, odpovedi se nedockal... Neee o diskusi neni zajem, byt se jejim nedostatkem autori onoho mailu tak radi ohaneji....

katango Re:zajímavý odkaz  | 4. 01. 2008 13:54

Jděte s tím do ....... ! Taky jsem dostala spamový e-mail od této skupiny lékařů,kde např. velmi nepřekvapivě figuruje i dr. Stránský , napsala jsem odpověď,kde jsem uvedla své výhrady k této iniciativě,ale odpověď jsem zatím nedostala.Též mne to vůbec nepřekvapilo.Je to ve stylu buď se k nám koukej přidat,nebo se s tebou nebudeme zahazovat.Sakra,hoši a děvčata,to opravdu nechápete,že tohle drobení lékařské obce vede do pekel ? A pokud to chápete,proč to děláte ? Pane kolego Stránský,jestli neunesete prohru,běžte za dobrým psychoterapeutem a nezakládejte takovéhle spamové organizace.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné