Platí se za následky nehody i za napadení

Titulní obrázek

Smete vás auto na přechodu pro chodce, či pobodá násilník? Na ošetření a do nemocnice se tak dostanete cizí vinou. Přesto budete muset všechny poplatky spojené s návštěvou lékaře či pobytem ve zdravotnickém zařízení sami zaplatit! Od platby v nemocnici 60 korun za den dokonce není osvobozen ani člověk v kómatu…

Postižený musí vše nejprve sám zaplatit, a pak výdaje vymáhat v rámci občanskoprávního řízení na viníkovi, tvrdí Cikrt

Smete vás pirát silnic na přechodu pro chodce, či pobodá násilník při přepadení? Na ošetření a do nemocnice se tak dostanete cizí vinou. Přesto budete muset všechny poplatky spojené s návštěvou lékaře či pobytem ve zdravotnickém zařízení sami zaplatit! Od platby v nemocnici 60 korun za den dokonce není osvobozen ani člověk v kómatu.

„Postižený musí vše nejprve sám zaplatit, a pak výdaje vymáhat v rámci občanskoprávního řízení na viníkovi,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. To platí i v případě, že člověk v nemocnici zemře. Poplatky musí uhradit nejbližší příbuzní či se mohou stát pohledávkou v rámci dědictví.

Pokud se jedná o autonehodu, náklady spojené s ošetřením by se poškozenému měly uhradit z povinného ručení viníka, což potvrzují samotné pojišťovací ústavy. „My tyto položky budeme hradit z povinného ručení. Z toho vyplývá, že není nutné se nějak zvlášť připojišťovat,“ sdělil Deníku Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

Pokud se jedná o kriminální čin, mohou podle Cikrta požádat oběti o pomoc i ministerstvo spravedlnosti. „To vyplácí odškodnění obětem za přesně stanovených podmínek. Žádosti a podrobnosti o možných výplatách lidé najdou na internetových stránkách ministerstva,“ sdělil Cikrt.

Za jednu nemoc několik poplatků

Zmatky a nejasnosti provázejí také platby u jednotlivých lékařů. „Praktik mě poslal k internistovi, ale s nemocí, se kterou se u něj léčím. Tam jsem musel zaplatit dalších třicet korun. Proč? To budu platit u každého z nich?“ ptá se Vojtěch H. (65) z Prahy.

Zákon v tomto případě mluví jasně. Nemocný musí zaplatit 30 korun každému lékaři, i když jde o vyšetření v rámci jedné choroby. „Pacient zaplatí za návštěvu 30 korun praktickému lékaři. Pokud ho odešle k internistovi a třeba ještě na chirurgii v rámci léčby jedné nemoci, u obou musí pacient zaplatit po třiceti korunách. Samozřejmě, pokud oba specialisté provedli klinické vyšetření,“ sdělil Tomáš Cikrt.

Jitka Zadražilová, Regionální deník

Platí se za následky nehody i za napadení
Ohodnoťte tento článek!