Platí také zemřelí

Titulní obrázek

Z Plané do nemocnice ve Stodě doprovázela Zdenka Anslová před časem svoji tchýni. V nemocnici tchýně během pětačtyřiceti minut zemřela. Přesto si toto zdravotnické zařízení naúčtovalo 60 korun za pobyt v nemocnici.
„Babička za tři čtvrtě hodiny v nemocnici ve Stodě zemřela. Při přebírání jejích věcí, pro které jsme si museli dojet, jsme následující den zaplatili 60 korun za pobyt v nemocnici,“ sdělila Deníku Anslová…

Nemocnice účtovala za pár desítek minut šedesátikorunový poplatek

Nemocnice však podle šéflékaře Romana Tytla postupovala zcela podle zákona. „Bohužel, takhle je zákonná norma prezentována ministerskou vyhláškou. I když pobyt v nemocnici trvá několik desítek minut, musíme jej počítat jako jeden den,“ vyjádřil se primář interního oddělení. První dva dny pobytu v nemocnici se počítají za jeden a stojí tedy 60 korun, stejně jako pobyt trvající několik minut. „Je nám to líto, ale takhle musíme postupovat, i když pobyt skončí jako v tomto případě, tedy úmrtím,“ dodal Tytl. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je podstatné pro platbu, zda byla pacientka řádně přijata. „Pokud pacient zemře před přijetím, neplatí se. Aby mohla nemocnice účtovat poplatek, musí být pacient řádně přijat, musí absolvovat celý přijímací protokol,“ uvedl.

Anslovi upozorňují rovněž na nepříjemnosti, které krátkému pobytu v nemocnici předcházely. „Po příjezdu do nemocnice jsme nutně potřebovali zřícence, ale žádný nebyl. Pomáhal cizí pozorovatel našeho trápení. Podle pokynů přijímající lékařky jsme postupovali k interně, tam se lékařka rozhodla pro JIP. Při překládání babičky na postel nezabezpečené lůžko ujelo a babička i zdravotníci upadli na zem,“ připomíná Anslová s tím, že by to možná bylo směšné, kdyby její tchýně za tři čtvrtě hodiny nezemřela.

„Museli bychom zjistit, co se tehdy stalo a jaká byla při přijetí pacientky situace,“ vyjádřil se k tomu primář interny.

Jiří Kohout, Regionální deník

Platí také zemřelí
Ohodnoťte tento článek!