Přejít na obsah

Platí také zemřelí

zpět
15.2.2008

Z Plané do nemocnice ve Stodě doprovázela Zdenka Anslová před časem svoji tchýni. V nemocnici tchýně během pětačtyřiceti minut zemřela. Přesto si toto zdravotnické zařízení naúčtovalo 60 korun za pobyt v nemocnici. "Babička za tři čtvrtě hodiny v nemocnici ve Stodě zemřela. Při přebírání jejích věcí, pro které jsme si museli dojet, jsme následující den zaplatili 60 korun za pobyt v nemocnici," sdělila Deníku Anslová...

Nemocnice účtovala za pár desítek minut šedesátikorunový poplatek

Nemocnice však podle šéflékaře Romana Tytla postupovala zcela podle zákona. „Bohužel, takhle je zákonná norma prezentována ministerskou vyhláškou. I když pobyt v nemocnici trvá několik desítek minut, musíme jej počítat jako jeden den,“ vyjádřil se primář interního oddělení. První dva dny pobytu v nemocnici se počítají za jeden a stojí tedy 60 korun, stejně jako pobyt trvající několik minut. „Je nám to líto, ale takhle musíme postupovat, i když pobyt skončí jako v tomto případě, tedy úmrtím,“ dodal Tytl. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta je podstatné pro platbu, zda byla pacientka řádně přijata. „Pokud pacient zemře před přijetím, neplatí se. Aby mohla nemocnice účtovat poplatek, musí být pacient řádně přijat, musí absolvovat celý přijímací protokol,“ uvedl.

Anslovi upozorňují rovněž na nepříjemnosti, které krátkému pobytu v nemocnici předcházely. „Po příjezdu do nemocnice jsme nutně potřebovali zřícence, ale žádný nebyl. Pomáhal cizí pozorovatel našeho trápení. Podle pokynů přijímající lékařky jsme postupovali k interně, tam se lékařka rozhodla pro JIP. Při překládání babičky na postel nezabezpečené lůžko ujelo a babička i zdravotníci upadli na zem,“ připomíná Anslová s tím, že by to možná bylo směšné, kdyby její tchýně za tři čtvrtě hodiny nezemřela.

„Museli bychom zjistit, co se tehdy stalo a jaká byla při přijetí pacientky situace,“ vyjádřil se k tomu primář interny.

Jiří Kohout, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Platí také zemřelí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Platí také zemřelí

Komentáře

další 3 komentáře
Omyl sestry Re:8 hodin  | 17. 02. 2008 10:42

Sestro omyl. Zákon nic neříká o délce hospitalizace (ve smyslu hodin - 1,2 či 8, 10 hodin) a další omyl - dle metodického pokynu k zákonu je jednodenní a "jednodenní" hospitalizace. Shrnuto - nemocnice postupovala zcela správně v souladu se zákonem. Obranou budiž, že nemocnice pouze dodržuje nesmyslný zákon, ale nevymyslela ho. Obraťte se tedy na své nejbližší zákonodárce!

sestra 8 hodin  | 16. 02. 2008 09:30

Abycho, my mohli vykazovat hospitalisaci, musí u nás pacient ležet 8 hodin minimálně- což tato paní prokazatelně neležela. Když už by to bylo, je to snad jednodenní hospitalisace, která se neplatí. Při té příležitosti by mne zajímalo, jestli i nebožtíci ležící na patologii a čekahící na pohřeb musíplati 60 Kč, když jsou v nemocnici.

Milan Znamení doby-zaplať!!!  | 15. 02. 2008 22:59

není dostatek ani sanitářů....Sice udělají zákony, ale nikdo tu medicínu tady dělat nebude. Zdravotníci si tady v ČR začínají připadat jako loutky, nemá to perspektivu. A co je to za hovadinu platit hned za zemřelého- to je nechutný asi jako nedávno v TV ukazovali maminku co se sotva vrátila z porodnice a už měla v kaslíku složenku na zaplacení poplatků za odvoz odpadů za své právě narozené dítě.Když už prachy za zemřelého, tak až v dědickém řízení,a ne takhle necitlivě.Co čekat od pánů typu Cikrta a Julínka- mají tito lidé vůbec nějakou empathii nebo je pro ně medicína a život fakt jen jeden velkej byznys? Imperativ doby-prachy a úspěch za každou cenu, ale kvalitní život je v něčem jiném. Politiku a řídící funkce by měli dělat lidé s "humánním faktorem ",aby to takhle nedopadalo.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné