Přejít na obsah

Platit u lékaře budeme i po dosažení limitu

zpět
9.10.2007

Třicet korun u lékaře a za položku na receptu, šedesát korun za den v nemocnici, devadesát korun na pohotovosti budeme platit od Nového roku i poté, když dosáhneme ročního limitu pět tisíc korun. Když pacient vyčerpá limit 5000 korun v I. čtvrtletí, a dál už by tedy měl mít vše hrazeno pojišťovnou, poplatky u lékaře a doplatky za léky bude platit i v dalších čtvrtletích...

„Jednou za čtvrt roku pojišťovna platbu sečte a přeplatek do 60 dnů po uplynutí kalendářního čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen, pojištěnci pošle na jeho bankovní konto,“ řekl novinářům v pondělí Karel Šatera, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV).

Do ročního limitu pět tisíc korun se ale nezapočítává: * 60 korun za den v nemocnici * 90 korun za pohotovost včetně zubní.

Rodička, která přijde do porodnice a ještě týž den porodí, zaplatí za sebe šedesát korun i za novorozence šedesát korun za den. První a poslední den hospitalizace se bude počítat jako jeden den.

Poplatek budou rodiče hradit i za dítě umístěné v postýlce či inkubátoru.

Doplatky za léky: velká neznámá

V lékárně zaplatíme třicet korun za každou položku na receptu. Lékař může předepsat dva druhy léků na jeden recept. Znamená to, že zaplatíme šedesát korun bez ohledu na počet balení léků.

Zatím velká neznámá je, kolik budeme doplácet za léky. Od ledna má totiž vyjít nová léková vyhláška.

V zákoně je uvedeno, že se bude hradit doplatek pouze do výše doplatku na nejlevnější na trhu dostupný preparát s obsahem stejné léčivé látky.

„Pokud bude v celé skupině léků se stejnou účinnou látkou jen jeden lék plně hrazený zdravotní pojišťovnou, pak případný doplatek u ostatních léků půjde plně na vrub pacientů. A pojišťovna jim tento doplatek nemůže započítat do limitu pět tisíc korun,“ tvrdí Šatera.

Symbol R

Pacient se může s lékárníkem dohodnout na výměně léku za levnější, ale proti tomu jsou lékaři. Pokud lékař bude trvat na vydání jím předepsaného léku, protože ví, že je pro pacienta skutečně nejvhodnější, označí ho symbolem R. „V takovém případě se do limitu pět tisíc korun za rok doplatek započte v plné výši,“ informoval Šatera.

Zdravotní pojišťovna MV už zahájila kampaň, v níž svým pojištěncům vše o poplatcích vysvětluje. Také ministerstvo zdravotnictví chystá začátkem listopadu pro pacienty brožuru, kde vysvětlí všechny okolnosti plateb.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Platit u lékaře budeme i po dosažení limitu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Platit u lékaře budeme i po dosažení limitu

Komentáře

další 3 komentáře
BLB Re:Počkejme  | 9. 10. 2007 12:03

Jo ideje, ideologie! Pravicová tu vůbec není!

MUDr Jiří kilian Počkejme  | 9. 10. 2007 11:57

si na slibovanou informační a instrukční brožuru. Sám si myslím, že celé poplatky vyvolají zmatky. A také si myslím, že jsou postaveny ideově špatně. Ale uvidíme. Diskuse k nim skončila, obnoví se podruhé poté, co vyjde bružura a potřetí poté, co ukáže praxe. Má prognosa je, že se ukáže nedokonalost konceptu poplatků docela výrazně.

Jar Jar Binks Limit  | 9. 10. 2007 09:14

Takže až po schválení deformy novináři objevili, že u poplatků Julínkem i Cikrtem propagované tvrzení, že pacient nezaplatí za rok víc než 5000,- bylo jen pusté oblbování občanů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné