Přejít na obsah

Plaťte u lékaře stravenkou, nabízejí firmy zaměstnancům

zpět
3.6.2008

Zaměstnavatelé začali nabízet pracovníkům nový benefit. Řada zaměstnanců od května dostává poukázky, kterými lze například hradit poplatky v některých zdravotnických zařízeních. "Podle našich informací máme více než 300 firem po celé ČR, které využívají výhod těchto poukázek. Významné procento těchto poukázek je využíváno při nákupu v lékárnách," říká ředitel firmy Accor Services, která poukázky poskytuje.

Poukázky na zdravotní péči poskytuje už na 300 podniků, lidé je využívají na vitaminy

Zatím lze stravenkami zaplatit jen v několika desítkách zdravotnických zařízení, většinou jde o nadstandardní služby jako je nákup vitamínů, potravinových doplňků či relaxačních pobytů. Pokud by se ale podařilo nasmlouvat placení formou kuponů s nemocnicemi a praktickými lékaři, mohl by tento způsob platby narůst na významu.

Ministerstvo souhlasí

S placením poplatků pomocí zaměstnaneckých poukázek nemá problém ani ministerstvo zdravotnictví, kterému naopak vadí, že za občany hradí vybrané poplatky některé obce. „U zaměstnavatele je to něco jiného, protože jde o vztah mezi ním a zaměstnancem a toto je jeden z bonusů. A každý zaměstnanec ví, že žádný bonus není zadarmo, protože pro zaměstnavatele podáváte výkon,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Dodává ale, že nezná technické řešení těchto plateb. „Je nutné dodržet zákon, který stanoví povinnost platit a povinnost vybírat poplatky,“ dodává. Některé firmy ale už různé výhody v péči o zdraví zaměstnancům nabízejí. „O těchto poukázkách naše firma zatím neuvažuje, protože v současné době využíváme vlastní systém benefitů,“ říká Irena Vodičková, mluvčí Lovochemie s 623 zaměstnanci. Firma podle ní přispívá formou poukázek na různé aktivity se zaměřením na péči o zdraví, rehabilitaci či rekreaci. Poplatky se doposud platí převážně v hotovosti, v nemocnicích je možné zaplatit v platebních automatech. V některých špitálech je možné zaplatit poplatek i prostřednictvím mobilu pomocí zaslané SMS zprávy. Jako první s tím přišla pražská Všeobecná fakultní nemocnice. Od začátku května mohou platit přes „esemesku“ také pacienti Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Foto - K DOKTOROVI SE STRAVENKOU. Zaměstnavatelé už nepřidávají jen na stravování, ale i na zdravotní péči včetně hrazení poplatků.

Štěpán Plaček, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Plaťte u lékaře stravenkou, nabízejí firmy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Plaťte u lékaře stravenkou, nabízejí firmy…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Praktik Re:Re:Stravenkami platit nelze  | 4. 06. 2008 09:16

Doktorovi peněz netřeba, stačí deset vajec nebo pleskačka rumu. A jsme tam, kde jsme byli.

Marcela Sojáková Re:Stravenkami platit nelze  | 3. 06. 2008 12:47

Jasně,že to je naprostá indiánština.Zajímavé však je, že bystroni na ministerstvu zdraví to přivítali jako dobrý nápad. To je poučné.

Dr. R. Jelínek Stravenkami platit nelze  | 3. 06. 2008 12:34

Pokud by ZZ chtělo vybírat stravenky místo 30,-Kč v hotovosti, muselo by mít toto ZZ smlouvu s vydavatelem stravenek, např SODEXO. Ti např. vydávají poukazy na rehabilitace a rekondici... Je tu však ještě jedno ALE. Když pošlete firmě stravenky, tak si firma strhne 12% z celkové hodnoty stravenek. Takže ZZ začne prodělávat (nemůže chtít 33,-Kč, aby se to rentovalo, dvojí ceny jsou protizákonné). Problém je v tom, že Vám v počítači naskočí počet pacientů u nichž se vybral regulační poplatek, takže by se museli diferencovat na ty u nichž se platilo stravenkami a na ty, kteří platili hotově, protože by jste jinak z těch 12%, které Vám byly strženy, zaplatili sociální zdravotní a daň... Dál to rozebírat nebudu, protože jistě každému je jasné, jaká je to hovadina. P.S.: existuje jiné řešení, jsou firmy které si s příslušnými lékaři domluví měsíční "paušál", který posílají na účet tohoto ZZ a pak jejich zaměstnaci u těchto lékařů neplatí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné