Plaťte u lékaře stravenkou, nabízejí firmy zaměstnancům

Titulní obrázek

Zaměstnavatelé začali nabízet pracovníkům nový benefit. Řada zaměstnanců od května dostává poukázky, kterými lze například hradit poplatky v některých zdravotnických zařízeních. „Podle našich informací máme více než 300 firem po celé ČR, které využívají výhod těchto poukázek. Významné procento těchto poukázek je využíváno při nákupu v lékárnách,“ říká ředitel firmy Accor Services, která poukázky poskytuje.

Poukázky na zdravotní péči poskytuje už na 300 podniků, lidé je využívají na vitaminy

Zatím lze stravenkami zaplatit jen v několika desítkách zdravotnických zařízení, většinou jde o nadstandardní služby jako je nákup vitamínů, potravinových doplňků či relaxačních pobytů. Pokud by se ale podařilo nasmlouvat placení formou kuponů s nemocnicemi a praktickými lékaři, mohl by tento způsob platby narůst na významu.

Ministerstvo souhlasí

S placením poplatků pomocí zaměstnaneckých poukázek nemá problém ani ministerstvo zdravotnictví, kterému naopak vadí, že za občany hradí vybrané poplatky některé obce. „U zaměstnavatele je to něco jiného, protože jde o vztah mezi ním a zaměstnancem a toto je jeden z bonusů. A každý zaměstnanec ví, že žádný bonus není zadarmo, protože pro zaměstnavatele podáváte výkon,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Dodává ale, že nezná technické řešení těchto plateb. „Je nutné dodržet zákon, který stanoví povinnost platit a povinnost vybírat poplatky,“ dodává. Některé firmy ale už různé výhody v péči o zdraví zaměstnancům nabízejí. „O těchto poukázkách naše firma zatím neuvažuje, protože v současné době využíváme vlastní systém benefitů,“ říká Irena Vodičková, mluvčí Lovochemie s 623 zaměstnanci. Firma podle ní přispívá formou poukázek na různé aktivity se zaměřením na péči o zdraví, rehabilitaci či rekreaci. Poplatky se doposud platí převážně v hotovosti, v nemocnicích je možné zaplatit v platebních automatech. V některých špitálech je možné zaplatit poplatek i prostřednictvím mobilu pomocí zaslané SMS zprávy. Jako první s tím přišla pražská Všeobecná fakultní nemocnice. Od začátku května mohou platit přes „esemesku“ také pacienti Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Foto – K DOKTOROVI SE STRAVENKOU. Zaměstnavatelé už nepřidávají jen na stravování, ale i na zdravotní péči včetně hrazení poplatků.

Štěpán Plaček, Regionální deník

Plaťte u lékaře stravenkou, nabízejí firmy zaměstnancům
Ohodnoťte tento článek!