Platy zdravotníků porostou

Platy lékařů a sester šly vůbec poprvé v historii samostatného Česka dolů. Ukázala to nová data Ústavu zdravotnických informací a statistiky a je to jeden z důvodů, proč profese žádají, aby příští rok nabraly jejich příjmy opačný směr.

Přidat chtějí minimálně 5 procent. Ministr Němeček s tím počítá a s odboráři se setká příští týden.

Petr VAŠEK, redaktor: Andrea Osmančíková pracuje ve vinohradské nemocnici jako sestra na jednotce intenzivní péče. Její základní plat je 20 tisíc korun, příští rok by si ale mohla zhruba o tisícovku polepšit. S penězi navíc by byla spokojená, růst platů by ale měl být podle ní výraznější.

Andrea OSMANČÍKOVÁ, sestra, FN Královské Vinohrady: Když si vezmete okolní státy, Rakousko, Německo, tak tam ta práce zdravotních sester je teda daleko, daleko líp ohodnocená.

Petr VAŠEK, redaktor: Odbory žádají zvýšení platů zdravotníků o pět procent a ministr Svatopluk Němeček je k jejich požadavkům přístupný.

Svatopluk NĚMEČEK, ministr zdravotnictví /ČSSD/: Je to opravdu varianta, o které jsem připraven jednat, je tady zájem ministerstva přidat všem zaměstnancům ve zdravotnictví.

Dagmar ŽITNÍKOVÁ, šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: My skutečně chceme, aby to dostali všichni zaměstnanci bez rozdílu, v jakém zařízení pracují, protože ta práce je všude stejně náročná.

Petr VAŠEK, redaktor: Aby peníze doputovaly co největšímu počtu zdravotníků, chce ministerstvo navýšit platové tarify ve státních nemocnicích. Ostatní nemocnice by se pak měly přizpůsobit.

Josef VYMAZAL, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči: Že to vlastně způsobí určitý konkurenční boj nebo že to vlastně život přinese i to navýšení tam.

Petr VAŠEK, redaktor: Zatímco zástupci sester a dalších nelékařských povolání by byli s pětiprocentním růstem platů spokojení, doktoři chtějí přidat víc. Šéf lékařských odborů Martin Engel mluví minimálně o dvojnásobku. Bude to víc než 10 procent?

Martin ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu: Tak z mého pohledu určitě, protože ten závazek je tady velký.

Petr VAŠEK, redaktor: Loni přitom vůbec poprvé v historii Česka platy doktorů i sester klesly, třeba lékaři i sestry ve státních nemocnicích si pohoršili o víc než čtyři stovky měsíčně. Podle zdravotníků za to můžou úspory.

Andrea OSMANČÍKOVÁ, sestra, FN Královské Vinohrady: Vzhledem k minulým úhradovým vyhláškám docházelo ke stagnaci, někde i ke snižování platů. Bohužel.

Petr VAŠEK, redaktor: Lékařům přitom stát v roce 2011 po akci Děkujeme, odcházíme! v memorandu slíbil, že v roce 2013 budou brát 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Pro chirurga Vladimíra Teplána by to znamenalo přes 70 tisíc korun měsíčně. Místo toho dosáhne na polovinu. Stát totiž nemocnicím slibované peníze neposlal.

Vladimír TEPLÁN, chirurg, FN Královské Vinohrady: My bychom byli rádi, kdyby bylo dodržováno to, co bylo přislíbeno v memorandu, podle toho se postupovalo.

Petr VAŠEK, redaktor: Zdravotnické odbory budou jednat s ministrem Svatoplukem Němečkem o zvýšení platů na konci srpna. O platových tabulkách pro příští rok vláda definitivně rozhodne na podzim.

Ohodnoťte tento článek!