Přejít na obsah

Plzeňský kraj definitivně zrušil proplácení poplatků pacientům

zpět
10.9.2010
lékařka, ordinace, praktik
zvětšitlékařka, ordinace, praktikZdroj: www.affinityhealth.org

lékařka, ordinace, praktik | Zdroj: www.affinityhealth.org

 

Plzeňský kraj ve čtvrtek definitivně zastavil proplácení zdravotnických poplatků. Sociálnědemokratičtí krajští radní už proplácení stopli od srpna, rozhodnutí dnes potvrdili zastupitelé.

Ostatní kraje přestaly za pacienty hradit poplatky už v červnu, mimo jiné kvůli výhradám Evropské komise. Nadále je hradí už jen Středočeský kraj, který přešel na dřívější plzeňský způsob proplácení.

Poplatky vracel kraj zpětně pacientům, kteří byli ošetřeni v některém z krajských zdravotnických zařízení nebo na pohotovosti, poplatky tam zaplatili a o jejich vrácení písemně požádali. Radní pak žádosti zpětně schvalovali a peníze posílali lidem bankovním převodem nebo složenkou.

Vyšší částky posílali hned, nižší se postupně sčítaly. Posílaly se po půlroce nebo nejnižší sumy na konci roku. Plzeňský model se tak lišil od systému v ostatních krajích. Ministerstva vnitra, které kvůli poplatkům vedlo s některými kraji správní řízení, ho označilo jako jediný, jenž není v rozporu se zákonem o poplatcích.

Za zhruba rok a půl kraje vedené sociálními demokraty vydaly za poplatky přes 716 milionů korun. Plzeňský kraj loni od února do konce roku zaplatil 7,6 milionu, letos zatím radní schválili ke konci května téměř čtyři miliony. „V září bude rada schvalovat poplatky za červen a červenec. Pokud je všechny schválí, celková suma za rok 2010 bude 5,296 milionu korun,“ vyčíslil radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).

Zhruba 60 procent lidí, kteří o proplácení žádali, byli senioři. Letos kraj v rozpočtu vyčlenil na poplatky 12 milionů korun. Přebytek zůstane v kapitole zdravotnictví. „Žádostí je hodně, budeme se snažit, aby alespoň částečně byly uspokojeny,“ dodal Šimánek.

Kraj vedený ČSSD poplatky lidem v souladu s předvolebním stranickým slibem vracel, nakonec se rozhodl od toho ustoupit. Radní k tomu vedlo zejména neformální doporučení Evropské komise, podle níž je vracení poplatků jen části pacientů porušením práv občanů.

Hejtmanství také požádalo o názor Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. I podle jeho stanoviska je vracení poplatků pouze pacientům krajských zdravotnických zařízení diskriminující. Stejný názor získal kraj také z právní analýzy, kterou si nechal zpracovat.


Komentovat článek: Plzeňský kraj definitivně zrušil proplácení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné